idavilla - Akçay Şahinderesi Kanyonu - Altınoluk Kazdağları

0266 384 9691
Akçay Şahinderesi Kanyonu
Akçay Şahinderesi Kanyonu

Akçay Şahinderesi Kanyonu


Kazdağları, Biga yarım adasının en yüksek kesimidir. Kazdağları, Çanakkale ve Balıkesir bölgesinin sınırları arasında uzanmaktadır. Kazdağları’nın uzanımları ise; doğuda Eybek Dağı, batıda Dede Dağı, ortada Kazdağı ve kuzeydoğuda Küçükkatran, Kocakatran, Gürgen ve Susuz (Sakar Dağı)’dır.

Akçay ve Altınoluk: Doğal Bir Yapının Zenginliği

Altınoluk doğa severlerin uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Denizi gören yamaçları vardır. Bu yamaçları arasında ; Akçay, Güre, Altınoluk ve Küçükkuyu yer almaktadır. Dağ sporlarına düşkün olanlar için ideal olan tatil tutkunları için; Yenice ve Bayramiç taraflarında yeşil bir orman yer almaktadır.

Altınoluk Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu, Kaz Dağı Milli Parkı olarak bilinir. Şahinderesi Kanyonu, Edremit yöresinin oksijen kaynağıdır. Kanyon, 26 km uzunluğundadır; yüksekliği ise 600-700 metre aralığındadır. Koruma altına alınan bu doğal parktan her daim: kekik kokusu ve çam kokusu alabilirsiniz. Altınoluk ve Edremit yöresini sarıp sarmalamaktadır. Denizden gelen iyot tanecikleri ve yosun kokuları doğal bir yörüktür. Akçay’da gezilecek yerler arıyorsanız, Şahinderesi Kanyonu bu listenin başlarında olmalıdır.

Kazdağları Endemik Bitki Türleri

Edremit – Altınoluk yöresi doğal bir maki ortamına sahiptir. Kaz Dağları’nın eteklerinde, yüzlerce çeşitli endemik bitki bulunmaktadır. Bu bitki türü ortamı, farklı türlere ait hayvanlar oluşturmaktadır. Doğanın kalbi, Kaz dağlarının yamaçlarında saklı!
Şahinderesi Kanyonu’nu gezerken rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz. Doğal ortamının coğrafyasını ve tarihini anlayarak gezmeniz bir doğa bilinci yaracaktır.


Bu yazı Genel kategorisinde; 18:06, 02 Mayıs 2017 tarihinde paylaşıldı.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?