Akçay Hasanboğuldu Göleti

Hasanboğuldu Göleti Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Akçay bölgesinde bulunmaktadır. Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi Akçay’da gezilecek görülecek yerler arasında önemli bir işleve sahiptir. Gölet adını zamanın birinde içinde boğulan Hasan adlı bir gençten almaktadır. Bölgede yerli ve yabancı çok fazla turist çeken Sütüven Şelalesi de bulunur.

 

Kazdağları’nda Hasanboğuldu ve Kuş Cıvıltıları

Gölet yemyeşil bir doğanın tam ortasındadır ve doğa harikasını daha da güzelleştiren kuş cıvıltılarıyla iç içedir. Gölette akan suyun sesi insan ruhuna iyi gelir ve ruhu dinlendirir. Hasanboğuldu, Kaz Dağları’nın içinde yer almaktadır. Kaz Dağları hakkında bilgi verecek olursak Balıkesir Edremit’te bulunan görünümüyle insanları büyüleyen tepelerin bu dağ etrafında toplanmasıyla meydana gelmektedir. Büyülemesinin nedeni ise yemyeşil olmalarıdır. İç Anadolu’nun sarp dağları gibi değildirler.

Hasanboğuldu Göleti ve Kaz Dağları Hakkında Bilgi

Günlük yürüyüşler yapmaya müsaittir. Ayrıca bu dağlar Homeros’un İlyada Destanı’na konu olmuştur. Homeros destanında bu dağlardan İda olarak bahseder. Günümüzde de “İda” ismi bu dağlar için hala daha kullanılan bir isimdir. Truva Savaşı’nın nedeni olan güzellik yarışması bu dağlarda yapılmıştır ve yarışmaya Athena, Hera, Afrodit gibi tanrı ve tanrıçalar da katılmıştır. Kaz Dağları hem tarihi anlamda hem de doğal güzellik anlamında önemlidir bu sebeple ülkemizde görülmesi gereken yerler sıralamasında en başlarda gelir.

Hasanboğuldu Göleti Ziyaret Edilirken Nerelerde Kalınmalı?

Gölet ve Akçay ziyaret edilirken bungalov evlerde kalınabilir. Bungalov evler doğanın tam ortasına yapılmış, kişiyi orman ve mandalina bahçesi havasıyla direk baş başa bırakan tekli kulübeler halinde dizayn edilmiş evlerdir. İdavilla Otel’de bu tarz bungalov evler mevcuttur. Oldukça makul miktarlarla hem doğa ile iç içe yaşamış hem de teknolojinin imkanlarından yeterince faydalanmış olursunuz. Kaz Dağları ve Akçay ve Güre hakkında istediğiniz bilgileri internet sitemizden edinebilirsiniz. Sitemiz içerisinde Kaz Dağları Gezi Rehberi de mevcuttur. Hem Hasanboğuldu Göleti’ni hem de çevrede bulunan diğer önemli doğa harikalarını ziyaret edebilirsiniz.

Add Comment