Akçay Sütüven Şelalesi

Akçay, Işıklar sahilinde ve efsanevi Kaz Dağı (İda Dağı) eteğinde bulunan yemyeşil zeytin ağaçlarıyla bezenmiş, Ege’nin masmavi sularıyla buluşturan konumda yer almaktadır. Edremit – Çanakkale karayolu üzerindeki konumuyla Edremit’e 9 km. mesafededir.

Akçay’da Bu Yerleri Görmeden Tatil Bitmemeli

Akçay, Kazdağları eteğinde el değmemiş doğası ve Ege’nin masmavi sularının birbiriyle bütünleştiği insana huzur veren bir tatil yöresidir. Bu yörede gezilecek birçok bölge bulunmaktadır. Yani Akçay gezilecek yerler açısından küçük bir belde olmasına rağmen oldukça zengindir. Bunların başında Sütüven Şelalesi gelmektedir. Zeytinli beldesinde bulunan Sütüven’ de piknik alanları, manzaralı teras alanları ve oyun alanları bulunmaktadır.

Akçay Hakkında

Aynı zamanda bu bölgede 8 m. yükseklikten aşağı inen sulara sahip olan ve yörenin ismiyle anılan Sütüven Şelalesi bulunmaktadır. Akçay’a sadece 3 km. uzak olan Çağlayan ise, Kızılkeçili Köyü içerisindedir ve Kültür Bakanlığı tarafından tescil edilmiş olan 800 yıllık bir çınar ağacına ev sahipliği yapmaktadır. Akçay’a 5 km. mesafede olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Türkiye’ deki ilk özel Etnografya Müzesi unvanına sahiptir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Bu müze Orta Asya’ dan Türkiye’ ye göç etmiş olan Konar Göçer Türk boylarına ait ilginç ve özgün kültür varlıklarını barındırıyor. Şahinderesi Kanyonu ise; Akçay’a 17 km. mesafededir ve Kazdağları Altınoluk bölgesinin eteğinde bulunuyor. Altınoluk bölgesinin tepeden bütünüyle görülmesini sağlayan bu kanyon, temiz kaynak sularına sahip yemyeşil ağaçlık alanlara sahip bir piknik yeridir. Aynı zamanda güzelliğin kaynağı olduğu söylenen Güre kaplıcaları mutlaka ziyaret edilmelidir.

Şahinderesi Kanyonu

 

Akçay Konaklama

Akçay’ da konaklama için farklı alternatifler bulunmaktadır. Otel, pansiyon, butik otel alternatifleri arasından bir tanesi seçilebilir. Bunların başında ilk tercih edilebilecek olan İdavilla Oteldir. Bu otel aynı zamanda Balıkesir bölgesinde en iyi 3 otelden birisi ünvanına sahiptir. İdavilla Otel’ de iki farklı konaklama imkanı bulunmaktadır. Apart daire ve bungalov evleri. Aslında bir nevi bungalov otel olarak da ifade edilebilir. Tamamen kişisel tercihe kalmış olan seçimle güven içerisinde tatil geçirilebilir. Gezginlerin uğrak yeri olarak Akçay Otelleri arasında da en fazla tercih edilen yerlerdendir.

Add Comment