top of page
  • Yazarın fotoğrafıE&V

AKÇAY KONAKLAMA: AKÇAY TATİL REHBERİ

Güncelleme tarihi: 9 Nis
Akçay Konaklama: Akçay Tatil Rehberi


Anadolu’nun en eski mitolojik efsanelerinin ev sahibi Kaz Dağları’nın eteklerinde bir tatil cenneti Akçay… Tertemiz denizi, eşsiz güzellikteki doğası, kumu ve tarihi dokusuyla öne çıkan bu destinasyon, huzurlu bir tatil için rotanızı çevirmeniz gereken adreslerin başında geliyor. İstanbul, İzmir, Bursa gibi birçok büyük kente olan yakınlığı, ayrıca kara, hava, deniz ve tren yoluyla ulaşım kolaylığı, Akçay’ı eşsiz bir tatil cenneti yapıyor. Kendinizi serin ve berrak bir denizin kucağına bırakmak istediğinizde Ege’nin masmavi sularına ve Akçay’ın her şeyi bir arada deneyimleyebileceğiniz eğlenceli yaşamına kendinizi rahatlıkla emanet edebilirsiniz. Akçay’da nerede kalınır, ne yenir, gezilecek yerler nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için hazırladığımız Akçay Tatil Rehberi yazımızda bulabilirsiniz. 

Akçay Nerededir? Nasıl Gidilir?


Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı şirin bir tatil rotası olan Akçay, Edremit şehir merkezine yaklaşık 8 km. uzaklıktadır. İstanbul’a uzaklığı yaklaşık 480 km, Ankara’ya uzaklığı 620 km olan Akçay, İzmir’e yaklaşık 200 km mesafededir. Balıkesir merkeze 95 km. uzaklıkta yer alan Akçay’a kara yoluyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul çıkışıyla ve kendi aracınızla Akçay’a ulaşmak için, Kocaeli üzerinden bir güzergâh çizerek Yalova, Bursa, Balıkesir yol haritasını takip edebilirsiniz. Akçay, Türkiye’nin her yanından otobüs seferleriyle kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek bir tatil rotasıdır. Yaz sezonunda Akçay’a ulaşmak için sık sık düzenlenen otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz. Akçay’da tatil planlıyor ve hava yolu ile ulaşım sağlamayı tercih ediyorsanız, Edremit’teki Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nı iniş için tercih edebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan Edremit’e direkt uçuşlar düzenleniyor. Havalimanına iniş yaptıktan sonra, taksi, servis ya da çeşitli toplu taşıma alternatifleri ile Akçay’a çok kısa bir zaman içinde ulaşabilirsiniz. 

Akçay’a Ne Zaman Gidilir?


Akçay, Büyüleyici doğal güzellikleri sayesinde tatil sezonunda oldukça fazla turist alan bir bölgedir. Bununla birlikte Akçay’da tatil sezonunun en yoğun olduğu dönem Haziran ve Eylül arasındaki zaman dilimidir. Akçay, bu sezon dışında da ziyaret edilebilir bir tatil bölgesi olup nispeten sezon dışı dönemde daha çok bölgede yerleşik olarak yaşayan kişilerin ikamet ettiği bir yerdir. Ekonomik tatil seçenekleri arasında değerlendirilebilecek Akçay, şehirden kısa bir süre uzaklaşmak istediğinizde küçük hafta sonu kaçışları için de uygun bir tatil rotasıdır. Akçay, sadece deniz, kum ve güneşle anılan yaz tatillerinin değil kültürel ve doğal mirasıyla da yılın diğer zamanları ziyaret edebileceğiniz bir tatil cennetidir. 

Akçay’da Gezilecek Yerler


Ege’nin kalbinde ve Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Akçay’da deniz, kum ve güneş dışında gezip görebileceğiniz sayısız yer mevcuttur. Bölgenin en hüzünlü ve ilgi çeken efsanelerinden Sarıkız efsanesini temsil eden Sarıkız heykeli, Akçay merkezde görülebilir.  

Kaz Dağları’nın muhteşem coğrafyasını keşfetmek için en mükemmel alanlardan biri kesinlikle Kaz Dağları Milli Parkı’dır. Akçay, parka en yakın konaklama alanlarından biri olduğundan bu tatil süresinde Milli Park’ı keşfe çıkabilirsiniz. Bu muhteşem güzellikteki park, Kaz Dağları’nın sadece küçük bir bölümünü kapsamış olsa da ciğerlerinize dünyanın ikinci oksijen deposundan temiz hava doldurmanın 

en iyi olarak değerlendirilebilir. Kaz Dağları Milli Parkı’nı keşfetmenin en verimli yolu, bölgeyi iyi tanıyan bir rehber yardımıyla gezmektir. Sarıkız, Baba Tepe, Karataş Tepesi gibi ziyaret noktalarını da bu gezi sırasında ziyaret etmeyi unutmayın. 

Şahinderesi Kanyonu, deniz seviyesinden aşağıda ve trekking için mükemmel yürüyüş parkurları olan bir gezi rotası olarak Akçay tatilinizde sizi bekliyor. Doğayla bütünleşmek ve temiz havada yürüyüş yaparak güzel bir gün geçirmek için kanyonu ziyaret edebilirsiniz. Şahinderesi Kanyon’u içinde, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz küçük restoran ve kafeler bulunuyor. Siz dilerseniz yanınızda kendi yiyeceğinizi de götürebilirsiniz. 

Akçay, gezilip görülecek yerler bakımından sizi şaşırtacak zenginlikte bir tatil noktasıdır. İlçeye sadece 15 dakikalık mesafede bulunan Zeytinli Köyü, soluklanmanız için mükemmel bir mola yeri olabilir. Bu köy üzerinden dilerseniz Kaz Dağları Milli Parkına ulaşım sağlanıyor. Zeytinli dışında Akçay’ın turistler tarafından ilgi gören diğer yerleri arasında Çamlıbel, Mehmetalan ve Beyoba köyleri de bulunuyor. 

Kaz Dağları’nın imza köylerinden olan Tahtakuşlar Köyü, sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olma özelliği taşıyan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, köyün yaşam şeklini yansıtan yörük kültürüne ve köklerini aldığı Şaman geleneklerine dair eşya ve objelerle doludur. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi konulu blog yazımızı linki tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Efsaneler ve antik kalıntılarla dolu zengin bir coğrafyanın kalbinde bulunan Akçay’a geldiğinizde, sadece 17 km uzaklıktaki Antandros Antik Kenti’ne uğramayı ihmal etmeyin. Tarihin tozlu sayfalarında yolculuk yapmanızı sağlayacak eşsiz buluntulara sahip Antik Kent, etrafında bulunan yürüyüş parkurları ve piknik alanları sayesinde size güzel bir tatil deneyimi vadediyor. 

Hasan Boğuldu Göleti, Akçay geziniz sırasında gezmenizi tavsiye edebileceğimiz eşsiz güzellikteki noktalardan bir diğeridir. Kaz Dağları Milli Parkı içinde bulunan bu yer, efsanelere konu olmuş hikayesi ile meşhurdur. Yaz aylarında bölgede bulunuyorsanız, berrak ve serin göl sularında serinleyebilir, etrafta bulunan piknik alanlarında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

Sütuven Şelalesi, Sarıkız Yaylası’nda doğup Hasan Boğuldu göletine dökülen nefes kesici güzellikteki bir doğal şelale oluşumudur. Nisan ve Mayıs aylarında zirvedeki karların erimesiyle birlikte debisi artan şelaleyi izlemek mükemmel bir deneyimdir. Şelale etrafında fotoğraf çekebilir, yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. 

Sağlık turizmi, Akçay ve çevresi için önemli bir gelir kaynağı. Şifalı termal suları ile ünlü Güre Kaplıcaları, dinlenmek ve varsa sağlık problemlerinizin giderilmesini destekleyecek sıcak su kürleriyle hizmet veriyor. Bölgede bulunan diğer termal suları ziyaret edebilir ve tatilinizde farklı deneyimlere yer açabilirsiniz. 

Doğanın Boynundaki Zarif Kolye: Akçay Plajları


Masmavi denizi ve mavi bayrak unvanlı plajları ile ün yapmış Akçay’da denize girmek, kumsalda güneşlenmek muhteşem bir deneyimdir. Akşam olunca sahilde uzun yürüyüşlere çıkabilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Altınkum Plajı, Akçay’da denize girmek için tercih edebileceğiniz eşsiz güzellikteki plajlardan biridir. Akçay, konumu itibariyle kıyı şeridinin her yerinden denize girebileceğiniz geniş imkanlar sunar. Sarıkız Plajı, Saka Çim Plajı, Belediye Halk Plajı, Ören Halk Plajı, Zeytinli Belediyesi Halk Plajı, Akçay tatilinizde tercih edebileceğiniz birbirinden güzel seçeneklerdir. 

Akçay’da Neler Yapılır?

Kaz Dağları’nın eteklerinde dinlenirken eğlenebileceğiniz, huzur dolu bir tatil rotası olan Akçay’da yaz aylarında denize girebilir, kum ve güneşten maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz. Kış sezonunda Akçay’da kafanızı dinlemek isterseniz, Güre kaplıcalarına uğrayabilir, sağlıklı ve dinlendirici aktivitelere katılabilirsiniz. Akçay, bölgede yapılan çeşitli festivalleri de yakından takip edebileceğiniz bir kültür noktasıdır. Festival takvimini takip ederek bölgede bulunduğunuz dönemde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Kaz Dağları’nın eşsiz doğasında bol bol yürüyüş gruplarına katılabilir, trekking turlarına çıkabilirsiniz. Jeep safari etkinlikleri, bisiklet turları ve fotoğrafçılık kulüpleriyle çıkabileceğiniz keşif gezilerine katılabilirsiniz. 

Akçay’da Konaklama


Akçay, butik oteller, pansiyon ve bungalov otel konsepti bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Yerel halk ve dışarıdan gelen tatilciler arasında yazlık kültürü de son derece yaygındır. Ekonomik tatil alternatifi olarak tercih edilen Akçay’da konaklama, sıklıkla pansiyon ve butik otel konseptinde gerçekleşir. İdavilla bungalov evler, 12 adet müstakil yapıdan oluşan sade ancak zevkli oda ve çevre düzenlemesine sahip bir butik otel konseptidir. Akçay’a yakın konumda konaklamak için tercih edebileceğiniz İdavilla bungalov otelde, gençler, yeni evliler, çocuklu aileler, evcil dostlarıyla seyahat edenler gibi birçok farklı gruptan misafir konaklamayı tercih ediyor. Siz de ekonomik seçenekler sunan, temiz ve yüksek puanlı değerlendirmelere sahip bir otel arayışında iseniz İdavilla bungalov oteli seçenekler arasında değerlendirebilirsiniz. 

Akçay’da Ne Yenir?


Kaz Dağları’na geldiğinizde zeytinyağı tüm yemeklerin ana maddesi olarak baş köşede yer alır. Zeytinyağlı yemekler ve meze türleri, Akçay mutfağının da esas lezzetlerini oluşturur. Akçay’da binbir çeşit balık ve deniz ürününün tadına bakabilirsiniz. Kıyıda bulunan balık lokantalarında denizden tazecik tutulmuş balıkların enfes lezzetleriyle damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Zeytin ağaçları, bölgenin doğal dokusuna hayat verir ve çeşit çeşit zeytinlerin de anavatanıdır. Sabah kahvaltılarında deneyebileceğiniz zeytinlerin neredeyse tamamı, bölgenin kendi zeytin ağaçlarından toplanır. Birbirinden leziz peynirler ve krema gibi süt ürünleri, Akçay’ın damak çatlatan lezzetlerinden birkaçıdır. Yöreye has peynir ve höşmerim tatlıları, hamur işleri ve et yemekleri, yine aklınızda iz bırakacak özel tatlardır. Daha fazla yemek önerisi için Kaz Dağları Ne Yenir başlıklı içeriğimizi linki tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. 

Akçay En İyi Alışveriş Noktaları


Gerek Akçay tatiliniz boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz ürünleri satın almak gerekse dönüşte yanınızda götürmek isteyeceğiniz küçük anılar için, Akçay’da sayısız alışveriş noktası bulunur. Akçay Çarşısı, hem yerel halk hem de tatil için bölgeye gelen misafirlerin dinlenmek ve alışveriş yapmak için tercih ettiği merkezlerden biridir. Çarşı, özellikle turist yoğunluğunun olduğu yaz akşamlarında oldukça kalabalıklaşır. Her yaştan misafirin dinlenmek ve bir şeyler yemek içmek için geldiği merkezi çarşıda, küçük kafeler ve çeşitli yiyeceklerin hazırlandığı restoranlara kadar birçok alternatif bulunur. 

Gece pazarı olarak da bilinen Akçay kordon boyu, turistik küçük eşyaların satıldığı tezgahlarıyla yaz aylarında adeta bir cazibe merkezidir. Deniz kenarında yürüyüş yapan turistlerin gezinirken keyifle alışveriş yaptığı bu tezgahlarda, bölgeden ayrılırken anılarınıza ekleyebileceğiniz sayısız hatıralık eşya, magnet ve süs eşyası bulabilirsiniz. 

Cuma günleri Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan Akçay Pazarı, sebze ve meyvenin en tazesini bulabileceğiniz bölgenin en düzenli denetlenen pazarlarından biridir. Akçay’ın mis gibi taze otlarının, sebze ve meyvelerin kokusunu içinize çekmek ve küçük ihtiyaçlarınız için alışveriş yapmak isterseniz, Akçay Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. 

Tatil için bölgeye gelip sadece alışveriş merkezinde bulabileceğiniz ihtiyaçlarınız varsa, onlar için de Novada AVM’ne gidebilirsiniz. Edremit’te yer alan alışveriş merkezi, Akçay’a yaklaşık 15 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. 

Bölgedeki keşfedilecek noktalar ve tatil imkanları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizi hemen şimdi arayabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. İdavilla ailesi olarak Kaz Dağları konaklama ve rehberlik konularında size bir telefon kadar yakınız. 


408 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page