Antandros Antik Kenti

Tatil için tercih edilen ve her yönü ile ilgi uyandıran Kazdağları, temiz havası ve denize olan konumunun yanı sıra tarihi açıdan önemi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle de Akçay’a gelen konukların gerek doğa turlarına katılmaları, gerek deniz turizmi çerçevesinde rahatlığı ve huzuru bulmaları mümkündür. Yüzyıllar önce bu topraklarda yaşayıp geriye izler, antik kentler bırakan uygarlıkların keşfedilmesi de pek çok tatilciyi heyecanlandırmaktadır. Antandros Antik Kenti de tam da bu nedenle Akçay ve civarında gezilip görülebilecek en önemli noktalar arasında başı çekmektedir.

Antandros, Akçay’da Görülecek Yerlerin Başında Geliyor

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Akçay’a yakın bir konumda bulunan Antandros Antik Kenti, Kazdağları’na ve Altınoluk’a son derece yakındır. Eski çağlarda İda Dağı olarak da geçen Kazdağları, Antandros Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kaletaşı tepesinin batı yamaçları tam konumu ifade eder. Akçay’da gezilecek yerler nereleridir diye düşünüyorsanız, öncelikli yerlerden bir tanesi de Antandros diyebiliriz.

Antandros Antik Kenti Ne Zaman Kurulmuştur?

Tarihi M.Ö. 5. yüzyıllara dayanan bu antik kent Peloponnesos Savaşları ile adını duyurmuştur. Bir süreliğine Pers hakimiyeti altına da giren bu kentin Leleg, Kilikia veya Aiol’ler tarafından kurulduğu düşünülmektedir.

Kente Dair İlginç Bilgiler

Antandros Antik Kenti’ne dair çok tuhaf bir başka bilgi de dünyanın ilk güzellik yarışmasının burada yapılması ile ilgilidir. Bu denli merak uyandıran ve ilgi çekici özellikleri bulunan kent yerli ve yabancı her turist tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kentin genelinde yeşil alanlar var iken, 800 seneyi geçkindir burada bulunan zeytin ağacı da koruma altına alınmıştır. Bu zeytin ağacı kentin ufak bir kısmını da sarmalamaktadır.

Antandros Antik Kenti Kazıları

Mozaikleri ile ünlenen bu antik kentte kazı çalışmaları halen sürdürülmektedir. Kazı çalışmalarında elde edilen buluntuların bir bölümü Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir.

Roma dönemlerinde kullanılan mozaiklerin yoğun olarak görüldüğü antik bir villa yine bu çalışmalar sırasında ortaya çıkarılmıştır. Lahitler ve kanalizasyon ağları da yine burada bulunanlar arasında yer alır. Kent, Afrodit kültünün egemenliğini hissetmektedir.

Öte yandan Troia Savaşı’nda da adı geçen bu kent, İda Dağı’ndan kereste elde ederek geçimini sağlamaktadır. Bir dönem Kimmerler’in işgaline uğrayan kentten geriye kalanları siz de görebilirsiniz.

Antandros kazıları ve antik kenti hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, otelimize geldiğinizde bizlerden de yardım isteyebilirsiniz. Sizleri bölgemizin güzellikleriyle buluşturmaktan büyük bir keyif alacağımızı bilmenizi isteriz.