Çocuklar Tatilde Ders Çalışmalı Mı?

Tatilde ödev verilip verilmemesi gerektiği ile ilgili sorular sıklıkla gündeme gelmektedir. Toplumun bir kesiminde çocukların tatillerini çalışarak değerlendirmeleri başka bir kesiminde ise sosyal aktivitelerin tatil süresince gerekli olduğu görüşü hakimdir. Öğrenciler için tatil sezonu yaklaştığında özellikle ilkokul çağındaki çocuklar söz konusu olduğunda bu sorular kafaları kurcalamaktadır. Tatili verimli geçirmek her öğrenci için elzem bir konudur. Dikkatli davranılması gerekmektedir.

Çocukların Tatil Dönemi

İster yaz tatili ister sömestr tatili olsun bu dönemi verimli bir şekilde geçirmek için öncelikle öğrencinin bir programının olması, onun daha sistematik davranmasını kolaylaştıracaktır. Buradan tatilde okul döneminde olduğu gibi ödev ya da proje tarzı işlerin öğrenciye verilmesi sonucu çıkarılmamalıdır. Tatilin esas amacı öğrencilerin (özellikle çocukların) dönemin yorgunluğunu üzerinden atması yeni yarıyıla daha zinde bir şekilde başlamasını sağlamaktır. Buradan hareketle çocuk için yaşına, zeka seviyesine, ilgi alanlarına, yeteneklerine uygun olacak biçimde sosyal etkinlikler planlanmalı, onlara bunları uygulaması ebeveynler tarafından teşvik edilmelidir.

Tatilde Yapılabilecek Etkinlikler

Öğrencinin karne durumuna bakılarak eğer zayıf dersi varsa öncelikle bunun üzerinde durulmalıdır. Ancak bunu çocuğu sıkmadan eğlenceli hale getirerek yapmak gerekir. Örnek verecek olursak diyelim ki öğrencinin İngilizce dersinde kelime bilgisi yetersiz olsun. Bu durumu aşmak için kelimelerin yazılı olduğu oyun kartları hazırlayıp diğer aile fertlerinin de katılabileceği bir kelime oyununa dönüştürebilirler. Böylece hem vakit değerlendirilmiş hem de eksiklikler giderilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra tatilde kitap okuma alışkanlığı yaşlarına uygun kitapları tercihe etmek suretiyle çocuklara aşılanmalı; sinema, tiyatro, eğlence merkezlerine gitmek gibi aktivitelerle öğrenci sosyal hayata kazandırılmalıdır.

Tatilde Tatile Çıkılır!

Tüm bu bilgiler ışığında şu sonuç çıkacaktır: Tatili tatil gibi yaşamak. Gereksiz yere çocuğu sıkacak ödevlerden, projelerden kaçınılmalıdır. Bu durumun onları okuldan soğutabilecek etmenler olduğu unutulmamalıdır. Başarıyı artıracak dersleri daha zevkli ve eğlenceli hale getirecek yöntemlere başvurulmalıdır.

Okul Tatilinde Kazdağları Güre’ye Bekleriz

Siz de okullar kapandığında çocuklarınızı alıp hem güzel bir tatil yapmak hem de doğa ile iç içe olmak isterseniz, Kazdağları İdavilla Butik Bungalov Otel sizleri bekliyor. Hemen şimdi siz de rezervasyonunuzu yaparak, güzel bir tatile merhaba diyebilirsiniz. İdavilla Otel’de görüşmek dileğiyle…

Add Comment