Edremit Körfez Bölgesi ve Kazdağları

Edremit, Türkiye’nin batı sahilindedir ve Balıkesir şehrinin ilçesidir ve Edremit Körfezi Bölgesi’nin de merkezi ilçesidir.

Çanakkale ve izmir’in arasında bulunmaktadır. Aynı isim ile anılan körfezin merkez ucunda birkaç kilometre içeridedir.

Akçay, Güre ve Altınoluk gibi sahil şeridinde konuşlanmış olan mahalleleri ile ticaret içinde önemli bir merkezdir.

Edremit ilçesi, özellikle Kazdağı bölgesi, çoğunlukla ormanlarla kaplıdır.

Kazdağı, hem mitolojik olarak hem de Türkiye’nin coğrafyası açısından büyük öneme sahiptir. Kazdağları, Türkiye’nin kuzeybatısında, Truva kalıntılarından 20 mil kadar uzaklıktadır.

IDA dağı şeklinde olan adı ise tarihi olanıdır. Balıkesir ve Çanakkale şehirlerinde yer alır. İda dağı yada Kazdağları, dünyada oksijen yoğunluğu açısından Alpler’den sonra ikinci sıradadır.

Tarihi, doğası, güzelliği ve coğrafi pozisyonunda dolayı Dağları binlerce yıldır insanları canlandırmıştır. Yaz sıcağında rüzgarı estiğinde zeytin ağaçlarının gölgesi altında kendinizi bulutların üzerinde hissedeceksiniz.

Kazdağlarında pek çok mutlaka görülmesi gereken şelaleler, vadiler, nehirler ve yerler vardır.

Gargaros Tepesinden Truva’ya baktığınızda ise kendinizi Zeus gibi hissedecek,

Dağlarından gelen akarsular ve şelalerinde yüzdüğünüzde ise Afrodit gibi hissedeceksiniz.

Sonuçta ise, kalbinizi bu cennette bırakacaksınız.

Kaz dağı 700 km2 alanı ile Edremit’in kuzeyinde yer almaktadır. Bölgede pek çok küçük köy birbirlerine ara yollar ve patikalar ile bağlanır.

Drenaj genelde güneye, sahili Türkiye’de Zeytin Riviyerası olarak bilinen Edremit Körfezi’ne doğrudur.

Tarihi adıyla Scamander diye bilinen Karamenderes Kazdağı’nın diğer tarafına batısına doğru akmaktadır.

Vadisi, Kazdağlarının altında İngilizce konuşanların ‘Truva Diyarı’ diye adlandırdığı yerdir.

Şu anda Kazdağı’nın 2.4 km2 lik bölümü 1993’de kurulan Kaz Dağı Milli Parkı tarafından korunmaktadır.

Turkiye pek çok değişik tür bitkiye sahiptir. Kaz Dağı Milli Parkı’nda ise özellikle bu bölgede, çiçek ve ağaçlardan oluşan 63 endemik bitki vardır.

Zirvesi rüzgarlı ve çıplak bir alandır oldukça az ağaç bulunur ama bölgenin 9 köyünde yaşayan Türkmenler tarafından her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen adak törenleri yapılır.

Adak alanı Türkler tarafından Sarıkız ve Babatepe olarak anılır.Dağın etekleri oysa, yumuşak Akdeniz iklimi ve daha soğuk olan orta Anadolu iklim kuşaklarının birleşimde, Buz Devri’nden itibaren buraya has kalmış olan endemik floraya sahiptir.

Daha aşağı rakımlarda iklim oldukça sıcak ve orman olmayan alanlarda kurudur. Kuru dönemi Mayıs ile Ekim arasındadır.

Yıllık yağmur miktarı 631 ila 733 mm arasındadır. Ortalama yıllık sıcaklık 15.7 santigraddır derecedir.

Edremit’de gündüz en yüksek 43.7 santigradı bulmaktadır.

Ormanlık alanların üst kısımları, dünyada sadece burada olarak bilinen, endemik Kazdağı Göknarı/Köknarı ile kaplıdır.

Nadiren görülen 26 kuş türü gözlemlenebilmektedir. Geyik, karaca, kurtlar, ayı, vaşak ve çakal da bu alanda bulunmaktadır.

Kazdağı Milli Parkı’nın içinde ve dışında, nerdeyse tüm yollar keşfedilebilir – Batıda tüm yollar Assos’a, Troy’a doğru.

Ancak, kanyonlar, kayalıklar ve diğer bölgeler özel ekipman ve tecrübe gerektirmektedir. Bu yüzden fahri eko-turizm rehberleri gezmek isteyen herkese rehberlik etmek için bulunmaktadır.

Kaz Dağları havasındaki yüksek oksijen oranı ile ünlüdür. 27 km uzunluğunda, 600 metre yüksekliğinde ve 700 metre genişliğendeki, U şekilli Sahin Deresi (Şahin Vadisi) kanyonu, yükseklerin çam kokulu havasını körfezin üstüne dağıtmakta etkili bir baca görevi görür. Astım, bronşit ve solunum yolu enfeksiyonu çekenler için ideal bir iklimdir. Her yıl pek çok hasta tedavi amaçlı bölgeye gelmektedir.

Edremit’in Güre, Akçay ve Altınoluk mahallelerindeki termal suları ayrı bir sağlık ve tatil alternatifi sunarken, civarda plajları ve kamp alanları da mevcuttur.

Bölgenin termal suyu ile hizmet veren sağlık turizmi tesisleri de mevcuttur.

Altınoluk Şahinderesi Kanyonu’nun tüm değerlerine sahiptir. ‘Antandros’ antik kenti kalıntıları ile birlikte tarih, kültür turizmi adına ve sağlık turizmi adına büyük bir çeşitlilik ihtiva eder.

Bu kanyon Dünya’nın ikinci oksijen çadırını insanlara ve ayrıca macera arayanlara sunar.

Papazlık köyü zengin tarihi ve kültürel yapısı ile Altınoluk’u zenginlik katmaktadır. Eski binaları ve parke taşlı caddelerini yeşillikleri ile birlikte görebilirsiniz.

Antandros antik kenti kalıntıları arkeoloji ile ilgilenenleri cezp etmektedir.

Akçay; Sahilinde plaj kulüplerini, beldenin kalbinde deniz turizmini görebilirsiniz. Artezyen suyu beldenin en önemli özelliğidir. Yaz akşamları çok hoştur. Kafelerinde ve restaurantlarında denize açılan panoramasını seyredebilir, kordonu boyunca ve ara sokaklarında alışverişin keyfine varabilirsiniz.

Balık ve deniz ürünleri, kebap çeşitleri ve zeytin yağlı yemek kültürü ile müşterilerine hizmette yarışır.

Günübirlik düzenlenen yat turları ile büyüleyici noktalarını görme şansına sahip olabilirsiniz.

Ayvalık; Balıkesir ilinin bir diğer ilçesi, Edremit’e 45 km uzaklıktadır.

Bu yer Ege Denizi’nin en muhteşem sahillerinden birisidir. Sokaklarında gizlediği tarihi ile 19.cu yüzyıldan kalma açık hava müzesi gibidir.

Kiliseleri, camileri, manastırları ve Yunan evleri ile geçmişi günümüze getirir. Ayrıca 24 adası ile (ve diğer 8 adacığı ile) sualtı renk ve türleri ile sualtı fotografçılığı ve dalgıçlık için dalgıçların tercih ettiği bir noktadır.

Yunan adası olan Midilli adası ile ortak sahip olduğu kültür sayesinde politik ve ticari açıdan gelişmiş ilişkileri mevcuttur. Leziz deniz yiyecekleri Türk ve Yunan mutfağı ile denize sıfır restaurantlarında tadabilirsiniz.

Truva; Aşil, Hector, Paris, Priamos, Hekabe ve Andromarche’ye dayanan kökleri ile zenginliğini keşfetmeniz için sizi beklemektedir.

Bugün TRUVA ‘Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ nde yer ile ve mitolojik tarihi ile ziyaretçilerini kucaklar. Devam eden Truva Tarihi Milli Parkı kazıları ile, ziyaretçiler bu yerdeki coğrafyanın mimari yapısını gözlemleyebilirler.

Çanakkale; Kazandığımız en şanlı zaferlerden biri olan ‘Çanakkale Savaşı’nın tarihini görebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Sadece 90 km uzaklıktadır. Türk, Fransız, İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelanda Şehitlikleri’nin abideleri ve anıtları ve mezarlıkları her gün yüzlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Behram kale Assos antik kendini misafir eden en önemli yerlerden birisidir. Behramkale; 4000 yıllık tarihi ile Bizans Dönemi’nde Aristo ve felsefe okulu eğlendirici, ilgi çekici bir piskoposluk merkezi idi.

Taş evleri, antik limanı ve mavi bayraklı plajları olan Kadırga ve Eden ile muhteşem bir seyahat ve tatil yeridir.Küçükkuyu, Ege Bölgesi’nin temiz denizi ve hoş havası ile başladığı noktadır. Çanakkale ilinin ilçesidir ve Edremit’e 45 km uzaklıktadır.

Yeşilyurt ve Adatepe köylerindeki taş evlerindeki tatiliniz ile denizin ve dağ manzarasının aynı anda keyfine varabilirsiniz. Adatepe’nin yanında Zeus Altarı’nı ziyaret edebilirsiniz ve deniz manzarası ile büyülenebilirsiniz.

Mıhlı çayı mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Mıhlı’nın 5 km sonrasında, Başdeğirmen eşsiz ve çok popüler bir piknik alanıdır.

Edremit’in ekonomisi büyük ölçüde zeytin ürünlerine ve bir o kadarda turizme bağlıdır.

Edremit, Türkiye’nin zeytin başkenti olarak bilinmektedir. İstanbul ve Ankara’dan uçuşların olduğu ve bu yaz başlayacak olan yurtdışı uçuşlarının olduğu Koca Seyit Havalimanı vardır.

Havalimanı Edremit’e 5 km uzaklıktadır. Bölgeye ulaşmanın bir diğer yolu da İstanbul Yenikapı’dan İDO hızlı feribotları ile Bandırmaya gelmek ve sonra güneye doğru Balıkesir’e sürmek ve Edremit’e doğru devam etmektir.

Bandırma’dan Edremit’e araba ile gelmek yaklaşık 2 saat sürmektedir.