Edremit`in Sosyo – Ekonomik Durumu

Edremit, Türkiye’nin batı kıyısında Balıkesir il sınırları içinde bulunan bir ilçe merkezidir. Kendisiyle aynı adı taşıyan Edremit Körfezi’nden 10 km içeride bulunan ilçemizin merkez nüfusu 52.200’ dür.

Yüzölçümü 708 kmolan Edremit’in 15 mahallesi, 5 beldesi ve 20 köyü vardır. 390 35’ enlem daireleri ile 270 01’ boylam daireleri arasında yer alır. E 87 karayolu üzerinde bulunan Edremit’in deniz seviyesinden yüksekliği 16-25 metredir. Edremit’in doğusu Havran ilçesi, güneyi Burhaniye ilçesi, Edremit Körfezi ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi, kuzeyi aynı ilin Bayramiç ilçesi ile çevrilidir. Kazdağı, Eybek Dağı ve Gürgen Dağı Edremit’in kuzeyinde yer alır.

Edremit Turizm Merkezi

Edremit’in sahil şeridinde yer alan dört beldesi Zeytinli, Akçay, Güre ve Altınoluk birer turizm merkezidir. Temiz denizi ve plajları keyifli bir tatil için idealdir. Ulaşım açısından çeşitli alternatifleri olan Edremit’e hem karayolu, hem havayolu, hem de denizyolu taşımacılığı vardır. Türkiye’nin en işlek karayolları üzerinde bulunan Edremit Balıkesir’e 87 km, Çanakkale’ye 120 km, İzmir’e 209 km, Ankara’ya 619 km ve İstanbul’a 483 km mesafededir. Edremit’in Bostancı Köyü yakınlarında bulunan Körfez Havaalanı’na İstanbul-Edremit ve Ankara-Edremit arası uçak seferleri yapılmaktadır. Bandırma-Yenikapı arasında çalışan hızlı feribot ile Edremit’e İstanbul’dan 4-5 saatte ulaşılabilir.

Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz dağları göknar ve şakayık başta olmak üzere zengin fauna ve florasıyla, sadece Edremit’in ve Balıkesir’in değil Türkiye ve dünyanın sayılı güzellikleri arasındadır. Bakanlar Kurulu’nun 17.04.1993 tarih ve 93/4243 sayılı kararı ile kurulan Kaz Dağı Milli Parkı, 21.463 Ha’lık arazide kurulmuştur

Edremit’in Çay ve Dereleri

 

Edremit’in Çay ve Dereleri

Edremit ilçesinin başlıca çay ve derelerini Edremit Çayı, Zeytinli çayı, Kızılkeçili çayı, Mıhlı çayı, Manastır çayı, Şahin deresi ve Eybek Deresiteşkil eder. Edremit ovasında Edremit, Havran ve Burhaniye Kızıklı-Börezli sulama kooperatifleri bulunmaktadır. Edremit Sulama Kooperatifi 30.500 dekar arazi sulamaktadır.

 

Edremit’in Tarihi Güzellikleri

Edremit ve çevresi, arkeolojik kalıntılar açısından hayli zengindir. Altınoluk’ta Antandros Antik Kenti, Behramkale’de Assos Antik Kenti, Gargara ve Lamponeia kalıntıları, Burhaniye – Ören’de Adramytteion Antik Kenti, bugünkü Odun İskelesi’nde bulunan Aleksandria Troas, Ezine yakınlarındaki Nean Neandria kenti, Bayramiç yakınlarında Skepsis ve Kebrene kalıntıları, Edremit’e 120 km uzaklıkta bulunan Çanakkale’de Truva antik kenti bulunmaktadır. Edremit’e tatile gelen misafirler denizin ve doğanın tadını çıkarırken, aynı zamanda Kazdağı ve çevresindeki binlerce yıllık tarihi kalıntıları gezerek tatillerini daha zevkli hale getirebilirler.

 

Edremit ve Termal Turizm

Sıcak su kaynaklarıyla ünlü olan Edremit, termal turizmde de atağa geçmiş bir ilçedir. Bostancı mevkiindeki Entur Termal Tesisleri ve Adramis Termal Otel, Edremit merkezde bulunan en kaliteli otellerdir. Güre beldesinde bulunan Saruhan Termal Otel, Adrina Termal Otel ve Afrodit Termal Otel ise diğer önemli termal tesislerdir. Jeotermal kaynaklarını en iyi şekilde değerlendiren Edremit, jeotermalle ısınmaya geçerek en sağlıklı ve temiz ısınma sistemini bölgeye sunmuştur.

Edremit ve Termal Turizm

 

Tarihi Kentler Birliği ve Edremit

İlçe merkezinde bulunan, SİT kapsamına alınmış tarihi konaklar ve evler Edremit’in en değerli kültür miraslarıdır. Geleneksel Türk konutunu gösteren tarihi evler ve çoğu yüz yıllık olan Rum evleri, Edremit’in değişik bir çok mahallesinde karşımıza çıkmaktadır. Edremit aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’ne de üyedir.

 

Edremit’in Müzeleri

Edremit, yörenin kültürünü ve geçmiş yaşam biçimini sergileyen 3 müzeye sahiptir. Merkezde Edremit Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, Zeytinli Kuruçay Mevkii’nde tarihi zeytinyağı üretim aletlerinin sergilendiği Evren Ertür Galerisi ve Tahtakuşlar Köyü’nde Alibey Kudar’ın Özel Etnografya Galerisi bulunmaktadır.

 

Yerli Turizm Cenneti: Edremit!

Edremit’te iç turizmin hareketli olduğu yerlerinden birisi Kızılkeçili Köyü’dür. Edremit’e 11 km uzaklıktadır ve Edremit mücavir alanı içindedir. Yeşili ve suyu oldukça bol olan köyün Kızılkeçili Çayı, ilkbahar ve sıcak yaz aylarında ideal bir piknik alanıdır.

Edremit’in en çok rağbet edilen piknik alanlarından birisi de “Hanlar” mevkiidir. Edremit’e 25 km uzaklıktadır. Kalkım yolu üzerinde ulu çınar ve çam ağaçlarının gölgesinde, sıcak yaz aylarında serin havayı soluyabileceğiniz bu mesire alanının çevresinde lokanta ve kır gazinoları da mevcuttur.