Hasanboğuldu`nun Hikayesi

 

1800 yıllarda geçen bu hikâye Yörük kızı Emine ile Zeytinli Köyü’nden Hasan’ın acıklı hikayesini konu alır. Babasını küçük yaşta yitirmiş olan Hasan (Hasanboğuldu), geçimini sağlamak için çiftçilik yapmaktadır. Mahsulünü her çarşamba Edremit pazarına giderek satar. Diğer yandan Kaz Dağları’nın Sarıkız civarından Yörük kızı Emine de obasına ait peynir, süt ve balı Edremit pazarına getirerek satmaya başlar.

 

Hasan ve Emine Aşkı

İki genç birbirini İlk gördüğü anda âşık olurlar. 4-5 saatlik yolla Kaz Dağları‘ndan gelen Emine pazar bittikten sonra Hasan’ın Köyü olan Zeytinli’ye kadar Hasan’la birlikte yürür. Gel zaman git zaman gençler evlenme kararı alırlar; ancak Emine bir oba kızıdır. Hasan ise ovada yetişmiş bir gençtir. Emine’nin ailesi uygun görmez. Zamanında Emine’yi istemiş olan obanın delikanlıları da bu durumdan memnun değildir. Nihayet Emine’nin ailesi kızının ısrarlarına dayanamayıp Hasan’ı bir sınava tabi tutmak kaydıyla kabul ederler. Hasan yaklaşık 40 okka tuzu sırtında 4 saatlik yol yürüyerek obaya taşıyacaktır. Hasan, çaresiz durumu kabul eder. Tuz çuvalı Hasan’ın sırtında Beyoba Köyü‘ne ulaşırlar ancak yavaş yavaş tuz erimeye ve Hasan’ın sırtını yakmaya başlar. Sonraki saat Sutüven Şelalesi‘ne varırlar. Kayalıklar arasında yürümek oldukça yorucudur. Hasan, Sütüven Şelalesi’ne (bir diğer adıyla Hasanboğuldu Göleti) geldiğinde dinlenmek ve ferahlamak ister.

Emine Tam Bir Yörük Kızıdır!

Artık takati kalmayan Hasan Gökbüvet’e ulaştıklarında çaresiz yere düşer. Emine ne kadar Hasan’ı zorlasa da Hasan’ın dizlerinde derman kalmamıştır. Düştüğü yerde kalır. Yörük kızı Emine kurallara uymada çok katıdır. Hasan’ın sızlanmalarına aldırış etmeden tuz çuvalını sırtlayıp köyüne doğru yürür. Arkasını bile dönüp bakmaz. Hasan ise “Ne olur beni bırakma ne kendi köyüme ne de senin köyüne gidemem” dese de Emine çoktan obasına dönmüştür.
Gece boyunca Hasan’ın sesini kulaklarında duyan Emine şafak sökmesi ile Gökbüvet’e varıp Hasan’ı arar; ancak ne Hasan’ı bulur ne de ondan bir iz. Köylüler Hasan’ın boğulduğunu düşünür. Bir süre sonra Gökbüvet’in coşkulu sularının içinde bir dala takılmış şekilde Hasan’ın çiçekli çevresini bulan Emine çaresizlik içinde Gökbüvet’in kenarında bulunan koca çınara kendini asar. Bu gölete Hasanboğuldu; Emine’nin cansız bedeninin bulunduğu çınara da Emine Çınarı adı verilir.

Add Comment