Kaz Dağları: İstanbul`un Yakınında, Karmaşadan Uzakta!

 

Yaşamını ülkenin en yoğun nüfusuna sahip İstanbul’da idame ettirenlerin, tatil olanaklarını değerlendirmek için çizdikleri rotalar bellidir: Şile, Ağva, Kilyos… Şehir merkezine yakın olmaları dolayısıyla tercih edilen ve ülkenin diğer sahil beldeleri gibi eşsiz olan bu beldeler, başta yaz ayları olmak üzere her mevsim yoğun yerli turist akınına uğramaktadır. Bu durum nedeniyle bahse konu beldeler, özellikle kısa süreli tatillerde, huzur arayan gezginlerin dinlenme ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir.

 
Kendine alternatif bir rota çizerek huzurlu ama dolu dolu bir tatil geçirmek isteyen İstanbulluların günümüzde yeni rotası ise Balıkesir-Edremit! Yüzlerce yıl öncesinde olduğu gibi bugün de hâlâ gezginleri kendisine hayran bırakan Kaz Dağları’nın evi Edremit, âdeta, İstanbul’dan çıkıp nefes almak, yeşile doyup denize girmek, temiz hava soluyup enerji dolmak isteyenler için kurulmuş bir cennet…
 

İstanbul`dan Kaz Dağları`na Nasıl Gidilir?

Her gelişinizde size ayrı bir doğal güzellik sunacak olan Kaz Dağları’na İstanbul’dan ulaşmak oldukça kolay!
 
Kaz Dağları`nın sınırları içerisinde yer aldığı Balıkesir’e, İstanbul’dan hava yoluyla ulaşmak mümkündür. “Tatil sürem başladığından itibaren araç kullanmak, trafikte kalmak istemiyorum.” diyenler hava yolu ulaşımını tercih edebilir. İstanbul’dan kalkan uçak, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na yaklaşık 1 saatte inecektir. Akabinde, ortalama 30 dakika kara yolu yolculuğu sonrası Kaz Dağları’na varmak mümkündür.
 
Kara yolu kullanılarak da Edremit’e kolayca ulaşılabilir. Kara yoluyla yapılacak yolculuklar, herhangi bir aksaklık (trafik, vb.) yaşanmaması durumunda, toplam 4-4,5 saat sürecektir(350km). İstanbul-Balıkesir/Edremit arasında sık sık sefer düzenleyen şehirler arası otobüsler, kara yoluyla bölgeye gitmek isteyenler için bir alternatiftir. Bölgeye özel araçla gidilecekse İstanbul’dan çıktıktan sonra Bursa – Balıkesir – Edremit rotası takip edilmelidir. İstanbul – Yenikapı – Arabalı Feribot ise yolculuk maliyetlerini yükseltse bile 1,5 saatte Balıkesir – Bandırma`ya gelmesi ile yolculuğu oldukça konforlu hale getirmektedir. 
 

Kaz Dağları`na Gitmek için Sebep Çok!

Belirtilen yolculuk süreleri göz önünde bulundurulduğunda ve tabii muhteşem coğrafyası hesaba katıldığında, Kaz Dağları’nın yıldızının parlıyor olması tesadüf değil!
 
Kısa tatil vaktinizi uzun süreli yolculuklarda harcamak istemiyor, varış süreleri benzer olsa da karşılaşacağınız kaos ortamı nedeniyle İstanbul ilçeleri yerine alternatif tatil yöreleri arıyor ve tabii her gidenin “büyüleyici” diye bahsettiği Kaz Dağları’nı siz de görmek istiyorsanız İstanbul’dan kaçmanın şimdi tam vakti!
 
“Şimdi tam vakti” dememiz, elbette tesadüf değil! Bu yazıyı yılın hangi döneminde okuyor olursanız olun, Kaz Dağları’na hiçbir zaman geç kalmazsınız: Bahar mı geldi, endemik bitki örtüsüyle, uyanıp çiçek açan ağaçlarıyla, baş veren filizleriyle; yaz mı geldi, ışıl ışıl deniziyle, dağlarda yürüyüşe imkân sunmasıyla, cıvıl cıvıl belde merkeziyle; sonbahar mı geldi, kızıldan sarıya dönen yaprakların örttüğü yağmur kokulu toprağıyla, fotoğraf çekmeyi sevenleri çeken dokusuyla; kış mı geldi, sıcak bir odanın penceresinden sızan muhteşem manzarasıyla, tepesinde biriktirdiği karlarıyla her daim hazırdır Kaz Dağları sevenlerini ağırlamaya!
 

Dağın Eteklerinde Konaklama İmkânı

İster kısa süreli ister uzun süreli bir tatil geçirecek olun, Kaz Dağları’nın gündüzü gibi gecesine de tanık olmak ve tatilinizi çeşnilendirmek isterseniz, İdavilla Bungalov Evleri ve Apart Daireleri’nden birinde konaklayabilirsiniz.
 
İdavilla Butik Bungalov Otel ; Kazdağları`nın gezilmesi gereken en önemli noktalarına eşit ve yakın mesafede konumu ile dikkat çekmektedir. 
Hasan Boğuldu Göleti ve Sutüven Şelalesi 4-5km
Pınarbaşı Mesire Alanı 3-4km
Mavi Bayraklı Melekhanım Sahili 100-150metre
Akçay Kordonu 3km
Çamlıbel, Kızılkeçili, Zeytinli, Tahtakuşlar, Kavurmacılar, Güre, Kavlaklar gibi bölgemizin turistik köylerine 3-4 km
 
İdavilla, sahip oldukları ve hem Kaz Dağları’na hem de denize yakın konumu sayesinde,  şafak vakti deniz kıyısında yürüyüş yapma; dönüşte benzersiz kahvaltıyla güne enerjik başlama; gün içinde dağları keşfettikten sonra kapısı mandalina ağaçlarının bulunduğu bahçeye açılan odada dinlenme ve pazar günleri Kaz Dağları’na yapılan yürüyüş turlarından yararlanma gibi pek çok imkânı sunacak.
 
 
Siz de İstanbul yakınında benzersiz bir tatil yapma hayalinizi gerçeğe kavuşturmak için ulaşım kolaylığı ve doğal güzellikleriyle bundan sonra sık sık sizi kendisine çekmeyi vadeden Kaz Dağları’na gelmeye ne dersiniz?
 
* İdavilla`nın Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan otele geliş için ücretli servis hizmeti bulunmaktadır.
 

Add Comment