Kazdağları Bisiklet Turu : Kazdağı Trekking Rotaları

kazdaglari bisiklet turlari trekking rotalari

Kazdağları Bisiklet Turları ve Kazdağı Trekking Doğa Yürüyüşü Rotaları 

Denizin iyot kokusuyla çam kokularının birbirine karıştığı Kaz Dağları, Türkiye’de trekking (doğa yürüyüşü) ve bisiklet sürüşü için sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Kuşkusuz tercih sıralamasında en üst sıralarda yer almasının sebebi, hem kazdağları bisiklet hem de kazdağı trekking sporları için amacına uygun ortamı sunması ve farklı zorluk rotalarına sahip olması sebebiyle farklı beklentilere sahip olanları da tatmin etmesidir.

Resmî olarak dört ayrı noktadan giriş yapılabilen Kaz Dağları Millî Parkı’nda trekking yapmaya ve bisiklet sürmeye elverişli keşfedilmiş onlarca trekking rotası vardır ve tabii, keşfedilmeyi bekleyen onlarcası…

Konumu itibarıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale’den kolayca ulaşabileceğiniz, megapollerin karmaşasından bir günlüğüne de olsa uzak kalarak yenilenme imkânı bulacağınız Kaz Dağlarını arşınlamaya hazır mısınız?

kazdağları doğa yürüyüşü ve trekking rotaları

Görsele tıklayarak Wikiloc sitesine ulaşabilir ve daha önce yapılan kazdağları doğa yürüyüşü ve trekking spor faaliyetlerine ulaşarak yürüyüş ve doğa yürüyüşü parkuru ile ilgi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaz Dağları Doğa Yürüyüşü (Kazdağı Trekking) Rotaları

Kolay, orta ve zor kazdağı trekking parkurlarıyla, endemik bitkileri ve yaban hayatı fon yapan doğasıyla, bol oksijenli dağ havasıyla Kaz Dağlarında yürüyüş yapmak, kişilere benzersiz bir deneyim yaşama imkânı sunmaktadır.

Kazdağı trekking rotaları, zorluk derecelerine göre olduğu gibi tematik olarak da çeşitlendirilmiştir. Diğer bir deyişle beklentiniz neyse yapacağınız yürüyüşe dair, Kaz Dağları size çok daha fazlasını verecektir.

Bir parçası olduğunuz grubun sunduğu rotadan başka onlarca rota bulunduğunu da bilmenizde fayda var: Kaz Dağları onlarca kez aşılsa da tamamen keşfetme olanağının bulunmadığı bir coğrafya. Bu sebeple trekking turlarına bir kez katılmakla yetinmeyin, fırsat buldukça yine gelin!

Kaz Dağları Millî Parkı’ndaki Kazdağı trekking parkurları, dik, inişli çıkışlı ve engebeli araziler boyu oluşturulmuştur. Her nereyi başlangıç noktası alırsanız alın trekking için ideal bir yol çizebilecek olsanız da doğayla iç içe olan parkurlardan en dikkat çekenler arasında

 • Şahindere,
 • Sarıkız Tepesi,
 • Ayı Deresi,
 • Sutüven Şelalesi,
 • Tozlu Yaylası,
 • Manastır Çayı,
 • Mıhlı Çay,
 • Darıdere,
 • Koşara Vadisi ve Deresi,
 • Atatürk Kayalıkları,
 • Ayvacık Yaylası parkurları bulunmaktadır.

Kaz Dağlarında trekking yapmak istiyorsanız tematik olarak düzenlenen yürüyüşlere de katılabilirsiniz. Bu rotalar, amaca yönelik hazırlanmış olup (Örneğin, şelale parkuru, macera parkuru vb.) çoğunlukla bir günde tamamlanmaktadır.

Kazdağları Trekking Turlarına Katılacaklara Öneriler

Diğer trekking turlarında olduğu gibi Kaz Dağlarındaki trekking turlarında da birtakım malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Kişisel gereksinimlerinizin yanı sıra bu malzemeleri edinmiş olarak yürüyüşünüze başlamanız, gezinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için gereklidir.

Öncelikle mevsime ve yürüyüş rotasına uygun kıyafet ve ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir sırt çantası da ilgili malzemeleri yanınıza alabilmeniz için gereklidir. Engebeli yolları aşmak için yanınızda yürüyüş batonu getirmeniz tavsiye olunur.

Ayrıca harita, fener, pusula, düdük, temel ilk yardım malzemeleri ve matara ile termos, geziniz boyunca ihtiyaç duymanız muhtemel diğer malzemeler arasındadır.

Uyarı: Deneyimsizseniz ya da gerekli malzemelere sahip değilseniz Kaz Dağlarının zorlu parkurlarındansa kolay ve orta zorluktaki trekking parkurlarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Kaz Dağları yürüyüşleri 2, 4, 6 saatlik ya da konaklamalı olarak yapılmaktadır.

Konaklamalı tabiat yürüyüşü turlarında mevsime uygun çadırınızı ve ilgili kamp malzemelerini yanınıza almayı unutmayın. (Önemli Hatırlatma: Çevrede ateş yakmak kesinlikle yasaktır.)

Kazdağları Bisiklet Rotaları

Performans geliştirirken bir yandan da doğanın tüm hünerlerini sergilediği Kaz Dağlarını keşfetmenin en güzel yollarından biri, bu coğrafyada bisiklet sürmektir.

Kaz Dağları, 1.774 m yükseklikteki zirve noktası Karataş Tepesi, onu izleyen Babadağ ile Sarıkız Tepesi (sırasıyla 1.765 m ve 1.726 m) dahil olmak üzere hemen hemen tüm alternatif güzergahlarda bisiklet turları düzenlenmeye elverişlidir.

İnişli çıkışlı rotalarda adrenalin yaşarken bir yandan da yeşille bütünleşmek isterseniz Kazdağları bisiklet rotalarında aradığınızı bulabilirsiniz.

“Türkiye’nin en iyi 10 bisiklet parkuru” arasında gösterilen, 87 km’lik Assos – Kazdağları Bisiklet Turlarına katılarak izlenecek rota, Assos Antik Kenti’ndeki Behramkale köyünden başlar, Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay ve Edremit üzerinden devam ederek Kaz Dağı eteklerine ulaşır.

Kaz Dağlarını nihai hedef olarak belirleyerek çevre beldeleri de keşfetmek mümkündür. Bu rotalar haricinde Kaz Dağları Millî Parkı sınırları dâhilinde de bölgeyi detaylı bir şekilde bilen bir rehber eşliğinde ya da tur şirketlerinden hizmet alarak Kazdağları bisiklet tutkusunu yaşamak mümkündür.

Kaz Dağlarının eteklerinde başlayan bisiklet turları, zorluk seviyelerine göre belirlenen farklı nitelikteki parkurlar boyunca yapılmaktadır. Dört ayrı noktadan giriş yapılabilen Kaz Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde ilgili rotalar boyunca seyir alanları ve mola verilecek dere kenarlarıyla da karşılaşılmaktadır.

kazdağları bisiklet parkurları

Kazdağları Bisiklet Rotaları için Wikiloc sitesinden istifade edebilirsiniz. Örnek bir rota için size ekran görüntüsü paylaşıyoruz. Dağ bisikleti ile Kazdağlarını keşfetmek, yol bisikleti için manzaralı ve uzun mesafeli turlara bu sayfadan bakarak;

 • Rota uzunluğu
 • Zorluk seviyesi
 • Muhtemel engeller yada ücretli geçişler
 • Güzergah üzerinde dinlenme, fotoğraf vb duraklar

gibi bir çok bilgiye ulaşarak kendi rota ve bisiklet turunuzu oluşturabilirsiniz. idavilla butik otel misafirlerimiz ise bu parkurlar hakkında detaylı bilgiye bizlerden de ulaşabilmektedir. Bir çok açıdan gezi planımızı birlikte yapmaya özen gösteriyoruz.

Kazdağları Bisiklet Turlarına Katılacaklara Öneriler

Bisikletçiler deneyim kazandıkça kendilerini daha da güçlü etaplarda bulmaktadır. Kaz Dağları ve çevresi, toprak yolları, inişli çıkışlı rotaları ve temiz havasıyla profesyonel dağ bisikletçilerini tatmin ettiği kadar bisiklet turlarına ilk defa katılmış olanları da kolay aşılabilecek patikalarıyla memnun etmektedir.

Geniş yüz ölçümüyle insanlar için olası tehlikelere gebe olan Kaz Dağlarında bisiklet sürmenin keyfine varabilmeniz için bir rehberin varlığı şarttır.

Bunun dışında herhangi bir dağda yapılacak bisiklet sürme etkinliğinde olduğu gibi Kaz Dağlarında da katılacağınız turda ihtiyaç duyacağınız belli başlı malzemeler vardır.

 • Öncelikle dağların fiziki özellikleri göz önünde bulundurulduğunda jantları ve gövdesi güçlü, kaliteli malzemeden yapılmış bir bisiklete ihtiyaç duyacaksınız.
 • Bisikletinize güvenseniz dahi bisiklet sporunu layıkıyla ve güvenli bir şekilde yapabilmek için ayrıca, bisiklet ayakkabısı, kask, eldiven, dizlik, dirseklik gibi koruyucu giysiler de edinmeniz gerekmektedir.
 • Kaz Dağlarına gelirken mevsim şartlarını gözetecek şekilde, çok dar olmayan, rahat kullanıma uygun kıyafetler seçmeniz size konforlu bir sürüş yapma olanağı sunacaktır.
 • Ayrıca kişisel eşyalarınızı ve matara, termos gibi ögeleri koyabilmeniz için yanınıza hafif ve güvenlikli bir çanta almanızı da öneririz.
 • Tüm bunların yanı sıra olası bir kazada size gerekli olacak malzemeleri içeren ilk yardım setini de yanınıza almayı unutmayınız!
 • Şayet belirlenen bisiklet rotası günübirlik tamamlanamayacak nitelikteyse çadır ve kamp malzemelerinizi de yanınıza alarak Kaz Dağlarında konaklayabilirsiniz. Yine, mevsime uygun tercihler yapmanız gerektiğini önemle hatırlatalım.

idavilla’da Konaklayın, Kaz Dağlarında Pedal Çevirin

Tatil anlayışı kişiden kişiye değişmektedir: Kimileri için bisiklet sürmek sadece sporla değil, aynı zamanda tatille de eş değerdir.

Tatilini bisiklet sürerek geçirmek, daha önce deneyimlemediği parkurlarda ilerlerken heyecan duymak ve tüm bu aktiviteleri yaparken doğaya doyup tertemiz havayı depolamak isteyen bisikletçilerin yoğun olarak tercih ettiği bir bölgedir Kaz Dağları.

Buraya gelip hem arzu ettiğiniz tatili yapma hem de Kaz Dağlarına oldukça yakın bir konumda, Güre, Edremit’te bulunan “idavilla Bungalov Evleri”nde konaklayarak ertesi günkü etap için enerji toplama imkânına erişebilirsiniz.

idavilla’dan bölgeyi tanımayanlara yönelik hazırlanan krokiyi de istemeyi unutmayın!

ister kazdağı trekking yapmak ister Kazdağları bisiklet turu yapmak için Kaz Dağlarına gelmeyi tercih etmiş olun, beklentilerinizin eksiksiz karşılanacağından emin olun.

https://www.idavilla.com.tr/kazdaglari-rehberi/