Neden Kazdağları`nda Tatil Yapmalıyım?

Kazdağları; Balıkesir il sınırları içerisinde, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde ve Biga yarımadasının en yüksek dağı olduğu gibi, Çanakkale’ye oldukça yakın. 20,935 hektarlık alanı, yemyeşil doğası, zengin flora ve faunasıyla, ülkemizin görülmeye değer yerlerinden biridir.

 

Kazdağları Milli Partkı

1993 yılında milli park ilan edilen Kazdağları bölgesi birçok endemik bitki türlerine sahip olduğu gibi, çeşitli sınıflardan hayvan türlerine de barındırmaktadır. Üç tepesinden en yüksek olanı 1774 mt ile Karataş Tepesi’dir. Bu tepelerden Ayvalık adalarını ve Yunan adalarını izleyebilirseniz, eşi benzeri olmayan bir deneyim yaşamışsınız demektir. Kazdağları’nın eski çağlardaki ismi İda’dır. Bu nedenle de birçok kaynakta Kaz Dağı ve İda Dağı aynı anlamları ifade etmektedir. İdavilla ismi de buradan gelmektedir.

 

Hayvan Severler İçin Cennet: Kazdağları!

Oksijeni bol bu yeryüzü cennetini ziyaret edecek olan herkes, burada kendilerine özgü güzellikler bulacaklardır. Eğer, değişik çiçekler ve bitkilere meraklıysanız; zengin florası, sizin için önemli bir kaynak sağlayacak ve kendinizi güncel sorunlardan uzaklaşmış, bambaşka, rüya gibi bir boyuta geçmiş hissedeceksiniz. Bir hayvan sever ve onları kendi doğal ortamlarında izlemekten hoşlanan biriyseniz, çok şanslısınız. Kazdağları; florasının zenginliği sayesinde birçok hayvan türünün burada güvenle yaşamasını sağlamaktadır.

Karaca, tilki, yaban kedisi, çakal, domuz, ayı, sansar, porsuk ve yaban tavşanları; avlanmanın da yasaklanmasıyla, Kazdağları’nda kendilerine uygun yaşam alanları bularak bu güzel faunayı oluşturmuşlardır. Yöreye özgü endemik Kazdağı Göknarı, meşe ve karaçam ağaçlarının arasında gezinirken soluduğunuz tertemiz hava, oksijen oranının oldukça yüksek oluşundan dolayı ömrünüze ömür katacak niteliktedir. Bu ağaçlar ve dağ tepeleri; şahin, doğan, kartal, keklik ve çulluk gibi kuş türlerine kucak açmış, onlara beslenebilecekleri ve sığınabilecekleri bir yuva vermiştir.

 

Kazdağları’na Ulaşım

Edremit ilçesinin Zeytinli, Kızılkeçili, Güre köylerinden orman yolları ve Altınoluk gibi dört farklı noktasından kolayca sağlanabilmektedir. Kazdağları Milli Parkı Balıkesir’e 92 km mesafededir. Edremit’ten araba veya minibüslerle ulaşım mümkün olmaktadır. Kazdağları Milli Park alanında, huzur içinde bir gün geçirebileceğiniz mesire yerleri, akarsular ve şelaleler arasında piknik yapabileceğiz bölgeler bulunmaktadır.

Park görevlilerinin izniyle belirli bölgelerde çadır kurularak konaklama yapılabileceği gibi Kaz Dağları Konaklama tesisleri ve otelleri de huzurlu bir tatil yapıp, gönlünüzce dinlenebileceğiniz imkânlar sunmaktadır. Harika bir milli park olan Kazdağları, muhteşem manzaraları, huzurlu yeşil alanları ve kaplıcalarıyla, insanları kendine çekmekte oldukça başarılı.

Mitoloji’de Kazdağları

 

Mitoloji’de Kazdağları

Kazdağları ile ilgili mitolojik öykü için bir süre aklınızı mitolojiye verin, öğrenecekleriniz çok ilginç gelecek. En ilginç olanı; burada, Pınarbaşı’nda, Athena, Afrodit ve Hera arasında düzenlenen, dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapılmış olmasıdır. Yunan mitolojisine göre, tanrılar ve tanrıçalar Peleus ve Thetis’in evliliğini kutlamak için bir şölende bir araya gelirler. Fesatlık tanrıçası Eris evlilik törenine davet edilmediği için çok kızar. Sonra Eris, gizlice şölen yerine gelir ve üzerinde “en güzele” yazan altın bir elmayı şölen masasının üstüne bırakır.

Bazı tartışmalardan sonra Zeus bir ölümlünün karar vermesi şartıyla, Athena, Afrodit ve Hera arasında en güzelinin seçileceği bir yarışma düzenlenmesini emreder. Bu ölümlü kişi olarak da Truva Kralı Priamos’un oğlu Paris seçilir. Üç tanrıça tarafından yarışmayı kazanmak için Paris’e teklif edilenler, tarihin ilk rüşveti olabilir. Hera; Paris’e kendisini seçmesi için güç ve zengilik sunar. Athena; bilgelik ve savaşlarda zafer teklif eder.

Son olarak Afrodit Paris’e en cazip teklifi yapar. Ona, dünyanın en güzel kadını Helen’in aşkını vermeyi söz verir. Paris altın elmayı Afrodit’e verir. Bütün bunlardan sonra Helen ve Athena, Truvalıların düşmanı olurlar. Efsanevi Truva savaşına göre bu olaylar Paris’in; Sparta Kralı Menealus’un karısı Helen’i Truva’ya götürmek için Sparta’ya gidişini tetiklemiştir. Bu olaydan; Spartalılar’la Truvalılar arasındaki ünlü Truva savaşının sebebi olarak söz edilir.

Add Comment