Sarıkız Efsanesi

Kaz dağlarında geçtiğine inanılan Sarıkız efsanesi nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelir

Ayvacık yöresinden Cılbak Baba adında bir çoban, karısı ölünce küçük yaştaki kızı ile Edremit’in Güre köyüne gelir . Oradan da Kavurmacılar köyüne yerleşir. Güre köyü’nden birinin koyunlarına çoban girer . Kışları Kavurmacılar Köyünde , yazları da Baba (Kaz ) dağında geçiren Cılbak Baba kızını yanından ayırmaz. Ona da boş kalmaması için bir miktar Kaz alır .Dağa birlikte çıkar inerler . Cılbak Baba yaşlanmaya , kız büyümeye başlayınca ikisinde de ermişlik olayları görülmeye başlar.Örneğin, yaz ayları yaklaştığında koç’un boynuzuna dolanan yılandan dağa çıkma zamanının geldiğini ve sonbahar başlangıcında yine bir yılanın koç boynuzuna dolanmasıyla kışlaya göç etme zamanının geldiğini anlamaları gibi.

 

Baba yaşlanınca Hacca gitmek ister ve kızını Güre köyünde bir aileye emanet eder . Uzun süren Hac zamanında köy delikanlıları kıza evlenme teklifinde bulunurlar . Kız bu teklifleri kabul etmeyince bunu gurur meselesi sayarak yorumlar üretmeye başlarlar .Yorumlar kısa sürede dedikoduya ve iftiraya dönüşür . Baba Hac’dan dönünce dışlanır ve kızını öldürmeye karar verir .Evden çıkınca kıza bozuk yumurta atanlar olur .Bu nedenle kıza çocuklar “Sarıkız” adını verirler.Köyün kenarına çıkıldığında Sarıkız kendisine hakaret edenlere bunun yanlış olduğunu kabul ettiremeyince beddua eder.

Baba ile Sarıkız şimdiki Sarıkız tepesine çıktıklarında baba abdest almak için kızından acele su ister .Ancak verilen suların tuzlu olduğunu gören baba tatlı su ister .Anında verilen tatlı sudan şüphelenen baba ,niçin tuzlu su verdiğini sorar . Kızı da ” Acele ettiğin için denizden alıverdim” cevabını verir. Bu durum karşısında kızının ermiş olduğunu anlayan baba pişman olur .Kızına “kızım ben sana inanmamakla büyük hata ettim .Senden özür dilesem beni affedersin ama senin yüzüne bakacak halim kalmadı .En iyisi sen beni burada bekleyedur ben şöyle bir gezip geleyim ” diyerek kızı yalnızlığa terk eder.Baba görünmez olunca dağın üzerine korkunç derecede siyah bir bulut çöker.Saatler sonra kalkan bulutun ardından çobanlar çevreyi gezdiklerinde onları iki ayrı tepe üzerinde ölmüş olarak bulurlar. Oralara gömerek taşlardan türbeler yaparlar. Halk arasında Evliya Senem olarak da bilinen Sarıkız’ın mezarı, Türkiye’nin her yöresinden gelen insanların bugün de ziyaret ettiği ve derdine çare aradığı kutsal bir mekan olarak bilinir.

Add Comment