Tatile Çıkarken Alınması Gerekenler

Tatile Çıkarken Alınması Gerekenler
Tatile Çıkarken Alınması Gerekenler

Tatil herkesin hakkı! Birçok kişi tatil hakkını yazın deniz, kum, güneşten yana kullansa da mevsim fark etmeksizin en küçük arada kendinize zaman ayırabilmeniz mümkün. Resmi tatiller ile hafta sonu tatilinin birleştiği her fırsatı değerlendirmek lazım diyenlerdenseniz o zaman her yer size tatil her an sizin! İster tatile bu kadar hazır olun ister olmayın tatile giderken kendinizle birlikte minyatür halde dolabınızı ve hayatınızı sürdürmeye yardımcı olan küçük eşyaları da götürürsünüz. Boşuna sormuyorlar ya “Issız adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey nedir?” diye. Gerçekten o kadar önemli. Tabii bu soru Robinson Crusoe’a sorulmamış maalesef. Onun adına üzülmek yerine eksiksiz bir tatil bavulu hazırlamak istiyorsak haydi iş başına! Tatile çıkarken alınması gerekenler listenizi her zaman görebileceğiniz ya da kolayca bulabileceğiniz bir yere koyun; çünkü bu liste aslında o kadar da sık değişmiyor. Pandemiyle birlikte listenin en başında maske, eldiven, dezenfektan yer alsa da bugünleri de atlatacağımızı düşünerek size fikir vermeye çalışacağız.

Tatile çıkarken alınması gerekenler kişiden kişiye ve kişilerin önem verdikleri şeye göre değişmekle beraber temelde belli başlı eşyaları kesinlikle yanınızdan ayırmamanız gerektiği aşikar. Bunlarla birlikte seyahat edeceğiniz araç, seyahat edeceğiniz yer de oldukça önemli. Mesela kampa gidecekseniz ya da sırt çantanızı alıp yüreğinizin sizi götürdüğü yere şu herkesin “backpacking” diyerek yaptığı şeyi yaparak gidecekseniz yanınıza alacağınız eşyalarda asgari zorunluluk üzerine listenizi şekillendirmeniz gerekir. Kendi arabanızla seyahat edecekseniz ve iki kişiyseniz bagajınız ve arka koltuklarınız yanınıza almak istediğiniz şeyler için sizi bekliyor. Bu halde size lazım olabilecek birçok eşyayı yanınıza alarak uçak yolculuğundaki ekstra bagaj ödemesini yapmaksızın daha az para harcayarak seyahat edebilirsiniz. Bagajınıza harcamadığınız para ile daha önce hiç deneyimlemediğiniz herhangi bir şeye zaman ayırabilirsiniz. Mesela yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Çoğu zaman düzenlemesini son ana bıraktığımız bavulumuz ya da sırt çantamız bize aklımıza gelmeyecek fırsatlar sunabilir. Bunu bilerek tatil için hazırlık yaptığınızda işlerin nasıl değiştiğini yaşayarak göreceksiniz.

Kesinlikle Yanınıza Almanız Gerekenler

Değil tatile markete giderken bile yanınıza almanız gereken şeyler vardır. Bunlar cüzdan, telefon ve anahtar gibi şeylerdir. Telefon hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği için ve birçok şeye telefon aracılığıyla ulaştığımız için şarj aleti ve powerbank gibi telefon kullanımını uzun ömürlü kılan şeyleri de kesinlikle yanınıza almalısınız. Telefonunuzda kimlik, pasaport, uçak bileti gibi önemli belgelerin fotoğrafını depolayabilirsiniz. Tabi ki bu belgelerin fotokopisini de yanınızda taşımanız mümkün.

Kulaklık, yurt dışına çıkıyorsanız orada da kullanabileceğiniz internet paketi. Para tabii ki. Gideceğiniz ülkenin para birimine uygun olarak ya da uluslararası para birimlerinde yeteri kadar paranın da yanınızda olması gerekmektedir. Nakit paranın yanında kredi kartı ya da diğer banka kartları ve ehliyet de tatile çıkarken alınması gerekenler arasında. İlaç kullanıyorsanız ilaçlarınız, peçete, ıslak mendil gibi hijyenik ürünleri de bu başlık altında sayabiliriz. Telefonunuzu not almak için kullanıyor olsanız da defter ve kalemi de yanınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Tatile Çıkarken Alınması Gerekenler Listesinin Olmazsa Olmazları

Detaycı, titiz, rahatına düşkün olun ya da olmayın karakterinizden, önem verdiğiniz şeylerden bağımsız olarak herkesin ihtiyaç duyduğu temel bazı şeyler var. Bunlar olmadan huzurlu ve güzel bir tatil de olmaz desek yeri. İlk anda aklımıza gelen diş fırçası ve diş macunu. İç çamaşırlarınız, tırnak makası, tarak gibi tamamen kişiye özel ihtiyaçlarınız. Burada havlu da birçok kişi için üst sıralarda olsa da çadır dışında konaklayacağınız her yerde el havlusu ve banyo havlusu bulmanız mümkün. Titiz kişiler için tatile çıkarken alınması gerekenler listesinin belki en başında havlu gelebilir. Bu kişiler daha önce saydığım diş fırçası ve çamaşır gibi seçeneklerin asla tartışmaya açık olmadığını düşünerek listelerinin başına havluyu koymuş olurlar çoğu zaman. Kulak çubuğu, pamuk, şampuan, duş jeli ya da sabun listenin devamında yer alan ve bunlardan çoğunu konakladığınız yerde de bulabileceğiniz diğer eşyalar. Kişiye özel eşyalar, giysiler ve ayakkabı yanında bürokrasi nedeniyle yanınızda taşımanız gereken ve olmazsa olmaz eşyalar da var.

Bunlardan ilki vatandaş kimliğiniz. Tatile çıkarken sabit ikametgahınızdan farklı bir yere gittiğiniz ve geçici olarak konakladığınız için olası tüm tehlikelere karşı kimliğinizi yanınızda bulundurmalısınız. Yurt dışına tatile gidiyorsanız o halde pasaportunuz ve vize gerektiren bir yere seyahat etmeniz halinde vizeniz kesinlikle yanınızda bulunması gereken şeylerden biri. Bu halde tatile çıkarken alınması gerekenler listesinde kimlik ve pasaporttan sonra tabii ki uçak, tren ya da hangi vasıtayı kullanıyorsanız onun bileti gerekmektedir. Tüm bunların takipçisi olarak gideceğiniz yerde konaklayacağınız yerin adresi de yanınızda kesinlikle olması gerekenlerden.

Bir arkadaşınızın evinde kalacaksanız dahi kesinlikle adrese ihtiyacınız var. Kalacağınız yeri size tarif edecek haritayı da yanınızdan ayırmamanız gerekir desek güleceğiniz için demiyoruz. Çünkü bugün bu hizmete akıllı telefonlar ile kolayca ulaşabiliyoruz. Öğrenci olarak seyahat ediyorsanız öğrenci kartınızı ya da bulunduğunuz topluluğa ait kartı da yanınıza almalısınız. Seyahat sigortasını da atlamamanız gerekmektedir.

Kadınlar İçin Tatile Çıkarken Alınması Gerekenler

Hijyenik ped, tampon ya da adet kabı ne kullandığınıza bağlı olarak menstürasyon dönemizde size lazım olacak her şeyi yanınıza almanız gerekebilir. Mevsim değişikliğine bağlı olarak periyotlarınızın değişebileceğini unutmadan ona göre tercih yapmalısınız. Cımbız, törpü, oje, aseton gibi diğer eşyalar da isterseniz yanınıza alabileceğiniz isterseniz gittiğiniz yerde satın alabileceğiniz eşyalar. Jilet, ağda ya da epilasyon makinesi ve bunlarla birlikte kullanılan yağlar ya da sabun gibi malzemeler de yanınıza almanız gerekenlerden. Makyaj temizleyici losyonunuzu da makyaj malzemelerinizin peşi sıra çantanıza atmalısınız. Toka, saç bandı, takılar, pareo, bikini gibi eşyaları da almalısınız. Deniz kenarında bir yere tatile gitmiyorsanız bikini, mayo ya da pareo gibi eşyaları almanız gerekmiyor. Maşa ya da saç düzleştiricilerin bavulunuza gereksiz ağırlık yapacağını söyleyebiliriz. Bunların yerine saçınızı örebilir ya da kış mevsiminde kullandığınız bere ile şekillendirmediğiniz saçlarınızı gizleyebilirsiniz.

Erkekler İçin Tatile Çıkarken Alınması Gerekenler

Taraş bıçağı ya da tıraş makinenizi yanınıza almanız gerekir. Deniz şortu, terlik vs. gibi şeylerin yanında erkek aksesuarlarının vazgeçilmezi saat, güneş gözlüğü de yanınıza aldığınızda pişman olmayacağınız şeyler arasında yerini alıyor. Erkeklerin çabuk sıkılabilme ihtimaline karşı oyun kartları, oyun takımları, ilgilenilen spora ait aletler de seyahat aracınız uygunsa alınabilir. Erkekler için kullanımı daha pratik olduğu için bel çantası, kol çantası da listede yerini alabilir.

Başka Ne Lazım?

Tatile çıkarken alınması gerekenler içinde kesinlikle alınması gerekenlerden olmazsa olmazlardan bahsettik. Uzun yolculukların vazgeçilmezi kitapları, müzik çalarınızı ya da telefonunuzda seyahatiniz için hazırladığınız müzik listesine de değinmeden geçemeyiz. Aynı şekilde film izlemeyi seviyorsanız dahili bellek içine attığınız filmleri de almalısınız. Bilgisayarınız yanınızdaysa ilgilendiğiniz film, belgesel, e-kitap gibi şeyleri direkt bilgisayarınızda depolayabilirsiniz. Dergiler de bu listede yer alabilir. Aynı şekilde tablet ya da e- kitap okuyucunuzu da yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımıza https://www.idavilla.com.tr/akcay-tatil-rehberi/ linkinden ulaşabilirsiniz.