top of page
 • Yazarın fotoğrafıE&V

KAZDAĞI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ : KAZDAĞLARI DOĞA GEZİLERİ

Güncelleme tarihi: 13 Mar

Kaz Dağları’nı beyaz bir gelinliğe benzetebiliriz. Uçsuz bucaksız yeşillikler, kıvrımlar, dekolteler, elinde gelin çiçeği tutan heybetli ağaçlar, dağ çilekleri, narlar, çiçekler ve düğünlerin vazgeçilmezi takılar; Kaz Dağları’nın bereketli topraklarının asil bekçisi zeytin ağaçları.

Kaz Dağları’nın insana huzur veren köylerinin yüreğini okşayan insanları ise o gelinin güzel elbisesinin etekleri. Midilli’den Ayvalık’a, Akçay’dan Kadırga’ya kadar uzanan bir gelinlik.

Ya biz? Doğaya davetli bizler, yüreğimizden kopan hediyelerle gidiyoruz bu düğüne; bize ayrılan masamız Zeus Altarı’ndan izliyoruz bu şöleni, dans ediyoruz, gülüyor, eğleniyor, fotoğraflar çekiyoruz ve her gün ayrı bir düğün yaşayan bu toprakların hiç bitmeyen eğlencesine kısa da olsa dahil oluyoruz.

İdavilla bungalov evlerinde konakladığınızda, bu eşsiz güzelliklerin seyrine siz de dahil olabilirsiniz. Şimdiye kadar birçok doğa yürüyüşü organizasyonuna imza attık. Geçmişte gerçekleştirdiğimiz Kaz Dağları doğa yürüyüşlerimizden bazıları şunlardır:

 • Kaz Dağları zirve yürüyüşü

 • Kaz Dağları kule orman doğa yürüyüşü

 • İda Kaz Dağları gezisi ve doğa yürüyüşü

 • Kaz Dağları Darıdere yürüyüşü

 • Kekikli Kaya orman yürüyüşü

 • Çetmi Başı gezisi Kaz Dağları yürüyüşü

 • Büyüklü Küçüklü Şelaleler Kaz Dağları orman yürüyüşü

 • Koşara Vadisi Saklı Cennet yürüyüşü

 • Karlı Kaz Dağları gezisi ve doğa trekking turu

 • Kaz Dağları’nın eşsiz doğası ve trekking turu

 • Kaz Dağları kış gezisi 22 Şubat

 • Dutluca Köyü Delikli Taş doğa yürüyüşü

 • Kaz Dağları Hanlar Bölgesi gezisi

 • Kaz Dağları Fidanlık Şelaleler yürüyüşü

 • Hanlar Ayvacık Yaylası Tarlabaşı Köyü gezisi


Kaz Dağları Trekking ve Yürüyüş Grupları Hakkında Bilgi

Balıkesir ve çevresinde yaşayanlar ya da bölgemize tatil amaçlı gelen misafirlerimiz için unutulmaz bir etkinlik tavsiyesi ile karşınızdayız.

Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, trekking grupları, off-road yarışmaları gibi aktiviteler, bizleri büyük şehrin stresinden uzaklaştırıp dostluklara, doğaya ve kaliteli zaman geçirmeye davet eden etkinliklerden bazılarıdır.

Hemen hemen her ilde bu tarz etkinlikler, bulunduğunuz bölgenin imkanları doğrultusunda hali hazırda vardır. Zaten Kaz Dağları doğa yürüyüşüne katılmak isteyen misafirlerimizin büyük bir çoğunluğunun, geçmişinde mutlaka bu tarz aktivitelere katılmış olduğu gözlemlenebilir. 

Doğanın insanın ruhunu ve davranışlarını etkilemekte ve değiştirmekte muazzam bir etkisi vardır. Kendinizi doğanın kucağına atarak şehrin gürültüsünden ve stresinden ruhunuzu kolaylıkla arındırabilirsiniz. Kaz Dağları neler yapılır? Bu sorunun cevabını arıyorsanız, Kaz Dağları’na çeşitli Outdoor aktiviteler için gelebilir ve doğanın büyüleyici güzelliklerini çeşitli yürüyüş grupları ile birlikte seyre çıkabilirsiniz. 

Kaz Dağları; doğa yürüyüşü ve Outdoor aktiviteleri bakımından çok çeşitli etkinlik ve aktivitelere ev sahipliği yapar. Kaz Dağları ve milli parkların koruma altında olması da bu noktada doğa severler olarak bizleri çok mutlu eden durumlardır. Birçok endemik bitki ve hayvan türünün bu sayede korunmuş olması, eşsiz güzellikteki bu coğrafyanın gelecek nesillere taşınması adına büyük önem taşır. 

Balıkesir ile Çanakkale arasında kalan mesafede yer alan birçok parkur, zorluk derecesine göre her hafta birbirinden kıymetli doğa sever ziyaretçiler tarafından arşınlanır. Kaz Dağları gezi rotası üzerinde bulunan yürüyüş ve gezi parkurlarını, fiziksel performans ve kondisyonunuza göre seçebilirsiniz. 

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla (Lütfen tek başınıza Kaz Dağları’na çıkmayınız) doğa yürüyüşü veya trekking yapabileceğiniz gibi özellikle aşağıdaki dernek, kulüp ya da yürüyüş grupları ile irtibata geçerek çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz.

KAGEZ – Kazdağı Gezginleri Derneği

İDAK – İda Körfez Doğa Sporları Grubu

AKÇAY Yürüyüş ve Gezi Grubu

Farklı isimler altında faaliyet gösteren birçok Kaz Dağları doğa yürüyüş grubu bulunur. İdavilla olarak kendi deneyimlediğimiz ve otel misafirlerimizi yönlendirdiğimiz grupları paylaşarak, bölgeye gelmek isteyen ziyaretçilere tavsiyelerde bulunmayı amaçlıyoruz. 

Her hafta Cumartesi ya da Pazar günü ortalama 50-100 maceracı ile birlikte Kaz Dağları’nın o hafta belirlenen yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü ve trekking yapılır. 

Hafta içi grup liderleri yeni bir rota belirleyerek ya da önceden gidilen bir parkura nasıl yeni bir soluk getiririz diyerek geziye çıkıyorlar. Karar verilen doğa yürüyüşü parkuru şu kriterlere göre oluşturulur:

 • Zorluk seviyesi

 • Km bazında uzunluk

 • Parkura ulaşım şekli

 • Sabah toplanma noktaları

 • Etkinlik saat ve günü

 • Parkura ve hava durumuna dair önemli bilgiler işliğinde

Organizasyonları düzenleyenler doğa yürüyüşünün detaylarını yukarıda verdiğimiz gruplardan paylaşıyorlar. Örneğin, Çarşamba günü paylaşılan bir etkinliğe dahil olmak isterseniz Cuma gününe kadar geliş durumunuzu paylaşmanız etkinliğin organize edilmesini kolaylaştıran etkenlerden biridir. Bunun temel sebebi, doğa yürüyüşü yapılacak alana gitmek için seçilecek otobüs ya da minibüsün kapasitesinin belirlenmesini sağlamaktır. Kişi sayısı fazla ise otobüs ya da birden çok minibüs kiralamaya karar verilebilir.

Doğa yürüyüşlerine katılmak istediğinizde, yaşadığınız yer ya da kaldığınız otele en yakın toplanma noktalarında servisin geleceği saatte hazır olmanız yeterli olur. 

Kaz Dağları doğa yürüyüşleri ve doğa gezilerini organize eden dernek yetkilileri, bu çalışmaları ticari kaygılarla yapmadıklarından sizlerden de kiralanan minibüs ya da otobüs ile yapılan ortak harcamalar için cüzi bir katkı talep edebilirler. (Dağda çay demleyecekler ise çay, şeker v.b. gibi )

Otobüs ya da minibüsle gidilen mesafenin uzunluğuna ve etkinliğin konseptine göre bu ücretler değişiklik gösterebilir. 

Bu satırları okuyan doğa yürüyüşü liderleri, yorum kısmından etkinlik detaylarını paylaşabilirler. Paylaşımlarından İdavilla olarak çok mutlu oluruz.

Kaz Dağları Doğa Yürüyüşü Tavsiye ve Öneriler

Doğa Yürüyüşü her ne kadar sosyal bir etkinlik olarak kulağa hoş gelse de özünde disiplin, dikkat, uyum ve özverinin eksik olmadığı etkinliklerdir. Bunun bir spor olduğunu ve topluluk içinde uyulması gereken evrensel kurallar olduğunu unutmamakta fayda var. Kaz Dağları nasıl gezilir? Bölgede bulunan profesyonel kulüp ve derneklerin yürüyüş ve gezi programlarını takip ederek tatil zamanınızı daha efektif değerlendirebilirsiniz. 

Kaz Dağları doğa yürüyüşü etkinliğinden maksimum keyif almanız ve harika dostluklar kurarak unutulmaz bir etkinliğe imza atmanız için size önerilerimiz var:

 • Etkinlik detaylarını çok dikkatli inceleyin. Grup liderleri, bölgeyi çok iyi bildikleri ve doğa yürüyüşlerinde uzman olduklarından dolayı, dikkat etmeniz gereken ayrıntıları mutlaka detaylarda paylaşacaklardır. 

 • Hava durumu yüksek kesimlerde her an değişebilir ve meteorolojiye bu anlamda çok fazla güvenmemek gerekir. Bu nedenle sırt çantanızda sıkıştırıldığında ufacık olan yağmurluklardan ve yine ufak boyutlu termal içliklerden bulundurmanız ihtiyaç halinde çok işinize yarayacaktır.

 • Doğa yürüyüşleri ortalama 10 km – 30 km arasında değişen mesafelerde gerçekleşir. Yanınızda konforundan emin olduğunuz özel yürüyüş ayakkabınızı giymeyi unutmayın. Yeni aldığınız ya da teknik olmayan ayakkabılar, yürüyüşte istenmeyen sakatlıkların oluşmasına neden olabilir. Terlik veya sandalet benzeri ayakkabılarla doğa yürüyüşü yapılmaması önemli güvenlik önlemlerinden biridir. 

 • Yanınızda yedek olarak pamuklu bir çift çorap getirmeniz, olası terleme ya da mevcut çoraplarınızın ıslanması durumunda kullanılmak üzere faydalı olacaktır. Ayrıca rampa tırmanırken terleyip, inişte rüzgâra maruz kalabilir ve soğuk alabilirsiniz. Hasta olmamak adına yanınızda yedek bir t-shirt getirmeniz çok iyi olur.

 • Fiziksel sağlık sorunlarınız varsa bu durumun doğa yürüyüşü yapmanıza elverişli olup olmadığını planlama yapmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz. Zira trekking ve doğa yürüyüşleri zorlayıcı olabilir ve bu durum nedeniyle mevcut rahatsızlığınız nüksedebilir. Doğa yürüyüşlerinde grup olarak belli bir noktaya kadar araçla gidilir ve sonrasında yürüyüş yaya olarak devam eder. Sıklıkla yürüyüşün büyük bir bölümü, patikalarda ya da telefon çekmeyen ıssız alanlarda gerçekleşir. Geri dönmenin zor ya da anlamsız olabileceği durumlar için önceden önlem almanız yararlı olabilir. 

 • Doğa Yürüyüşlerinde genellikle katılımcılar yanlarında yiyecek getirirler. Bazı durumlarda etkinlik liderleri o hafta yapılacak etkinlik için ortaklaşa malzeme alarak dağda birlikte yemek yapmayı önerebilirler. Her halükârda çantanızda sizi tok tutacak kuruyemiş ya da enerji verecek atıştırmalık yiyecekler taşıyabilirsiniz.

 • Kaz Dağları doğa yürüyüşleri organizasyonlarında sıklıkla önde ve en sonda bir profesyonel mutlaka bulundururlar. Bunun en önemli nedeni, grubu bir arada tutmak ve kimseyi kaybetmemektir.

 • Daha önceki doğa yürüyüşlerinizde fark etmiş olabilirsiniz. Gruplaşmalar olur ve bir kısım hızla gruptan uzaklaşır. Diğer bir kısım ise manzara izlemek ya da fotoğraf çekimi derken grubun gerisinde kalır. Her iki kesim için de İdavilla ailesi olarak grubun dağılmaması ve etkinliğin ahenkle bitirilmesi adına gruba ve ekip liderlerinizin yönergelerine uygun davranmanızı tavsiye ederiz.

 • Doğa yürüyüşleri tüm gün sürmekle beraber çok fazla fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Telefon şarjınızın bitmesi muhtemel. Yanınızda yedek bir batarya ya da akülü şarj cihazı getirmeniz gün boyu dilediğiniz tüm görüntüleri alabilmeniz adına yararlı olacaktır. 

Doğa yürüyüşlerine çevre illerden katılacak misafirlerimiz ve bu satırları okuyan bölge sakinlerimiz, etkinlik detaylarını takip ederek doğa yürüyüşü etkinliklerinin detaylarına ulaşabilirler. 

Kaz Dağları doğa yürüyüşleri üzerine fikir vermesi bakımından birkaç fotoğraf paylaşmak isteriz.


Yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Doğa yürüyüşü yazımızı beğendiyseniz bisiklet turları ya da trekking rotaları üzerine hazırladığımız yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Oldukça detaylı Kazdağı Gezi Rehberi  ya da Kazdağlarında Ne yenir ? sayfalarımız okumaya devam etmek için harika kaynaklar.

Otelimizde konaklamak isterseniz;  bungalov evlerimiz ve rezervasyon sayfalarımız üzerinden bizimle hemen şimdi iletişim kurabilirsiniz.

271 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page