top of page
 • Yazarın fotoğrafıE&V

KAZDAĞI TERMAL : KAZDAĞLARI TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ

Güncelleme tarihi: 13 MarKaz Dağları Sağlık ve Termal Turizmi


Türkiye’nin Batı bölgesinde yer alan Kaz Dağları, sağlığa faydalı şifalı suları ve eşsiz doğal güzellikleri bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Dünyanın en yüksek ikinci oksijen seviyesine sahip olan Kaz Dağları, bu yönüyle sağlık turizmi açısından da oldukça avantajlı bir bölge olma niteliği taşır. Kaz Dağları’nda butik otel, pansiyon ve bungalov tatilinin yanı sıra termal tatil otelleri de büyük ilgi gören konaklama alanlarıdır. Kaz Dağları’na sağlık ve dinlenme amaçlı geldiğinizde, doğayla iç içe unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kaz Dağları, yüzyıllardır insanların sağlık için şifa bulduklarına inandıkları doğal kaynak suları ve doğal güzellikleri ile popüler bir tatil destinasyon noktasıdır. 

Kaz Dağları Termal Suları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Kaz Dağları’nın sağlık turizmi açısından önemli olmasının en önemli sebeplerinden biri, bölgede bulunan şifalı suların içerdiği yüksek minerallerdir. Termal suların içeriğinde vücuttaki birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen değerli elementler bulunur. Kaz Dağları’nın doğal zenginliklerinden oluşan kaynak sular, romatizmal hastalıklar, cilt ve saç rahatsızlıkları, kas ağrıları, eklem ağrıları ve sindirim sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılır. Sadece hastalıkların iyileştirilmesi için değil cildin sağlıklı ve genç kalmasını sağlamak için de Kaz Dağları’nda bulunan termal suların şifalı etkilerinden yararlanılabilir. Şifalı termal suların yararlı olduğu diğer hastalıklar arasında guatr, kadın hastalıkları, kireçlenmeler ve vücut iltihaplanmaları, böbreklerde kum ve taş oluşumu gibi rahatsızlıklar da bulunur. 

Kaz Dağları’ndaki şifalı suların bir diğer önemli özelliği, termal su kaynaklarının oldukça yüksek sıcaklıklara sahip olmasıdır. Yüksek sıcaklıktaki mineralli sular, eklem ve kaslardaki ağrıların hafifletilmesinde, romatizmal hastalıkların yarattığı ağrıların giderilmesinde büyük fayda sağlar. Birçok sağlık sorununun çözümüne yardımcı olduğu düşünülen termal kaynak suları, vücuttaki toksinleri temizleyerek içten dışa sağlık üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Hem cilt hastalıkları hem de romatizmal eklem ve kas hastalıklarının iyileşmesine fayda sağlayan kaynak sular, bu yönüyle rahatlama sağlayarak sinir hastalıkları üzerinde de olumlu etkiler yaratır. 

Kaz Dağları’nda Hangi Termal Su Kaynakları Bulunur?


Sağlığınıza katkı sağlayacak şifalı bir tatil planı yaparken Kaz Dağı termal otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bölgede bulunan birden fazla şifalı su kaynağına ulaşım son derece kolaydır. Kaz Dağları konaklama yerleri arasında İdavilla bungalov evler, termal oteller gibi birçok tesis yer alır. Bölgenin bilinen en önemli şifalı termal su kaynakları kısaca şunlardır:

 • Balya Dağ Ilıcası, 

 • Bigadiç Hisarköy Kaplıcası, 

 • Güre Kaplıcaları (Edremit),

 • Bostancı Kaplıcası (Edremit),

 • Gönen Kaplıcaları, 

 • Gönen Ekşidere Dağ Ilıcası, 

 • Manyas Kızık Köyü Kaplıcaları, 

 • Pamukçu Merkez Kaplıcaları, 

 • Sındırgı Kaplıcası (Hisaralan),

 • Sındırgı Kaplıcası (Emendere),

 • Susurluk Kaplıcası (Kepekler), 

 • Susurluk Kaplıcası (Yıldız)

Kaz Dağları’na Ne Zaman Gidilir?


Kaz Dağları, yılın her mevsiminde görülebilecek sayısız doğal güzelliğe sahiptir. Turizm sezonunda en yoğun olunan dönemler yaz ve sonbahar ayları olsa da dört mevsim tatil yapılabilir nitelik taşır. Sonbahar ve kış sezonunda sıklıkla sağlık ve termal turizm için bölgeye yoğun bir turist ziyareti gerçekleşir. İlkbahar ve yaz sezonunda da her ne kadar termal otellerdeki doluluk oranı yoğun olsa da doğal güzellikleri keşfetmek için bölgeye gelen turist sayısı oldukça fazladır. Kaz Dağları termal otel tavsiye seçenekleri arasında bungalov tatilini ilk sıralara yerleştirebilirsiniz. İdavilla bungalov evlerinde konaklayarak doğanın kalbinde muhteşem bir tatil deneyimleyebilirsiniz. 

Kaz Dağları, hem sağlık hem de termal turizm açısından önemli bir destinasyondur. Kaz Dağları’nın kendine özgü organik beslenme ürünleri, sağlıklı ve şifalı suları bölgenin turizmini olumlu yönde etkileyen özellikleridir. Tarihi dokusuyla da doğal güzellikleri kadar zenginliğe sahip olan Kaz Dağları, sağlık turizmi amaçlı gelen ziyaretçilere geniş içerikli bir tatil imkânı vadeder. Bölgeye şifalı sulardan yararlanmak için geldiğinizde, ayrıca görebileceğiniz tarihi ve turistik mekanlar bulabilirsiniz. 

Sağlığınıza yatırım yapmak için hemen şimdi Kaz Dağları termal otel fiyatları hakkında bilgi alabilir ve İdavilla konaklama seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Kaz Dağları kaplıca otelleri arasında en konforlu ve doğal tatil imkanını sunan İdavilla ile doğanın kalbinde bir tatile hazır olun.
77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page