top of page
 • Yazarın fotoğrafıE&V

KAZDAĞLARI JEEP SAFARİ TURLARI

Güncelleme tarihi: 13 ŞubKazdağları Jeep Safari Turlarına Katılın

Deniz seviyesinden 1.774 m yükseklikteki Kaz Dağları, “ekoturizm” dendiğinde akla ilk gelen, Türkiye’nin sayılı güzelliklerinden.

Şüphesiz, bu bölgeyi bu kadar önemli kılan etmenlerin başında oksijen deposu olması, efsanevi yönünün kattığı gizem ve endemik türlerin de dâhil olduğu zengin bir fauna ve floraya sahip olması var.

Botanik turizmi, günübirlik rekreasyon, trekking ve kültür turlarının da bir parçasını oluşturduğu bu eşsiz bölgedeki ekoturizm faaliyetlerinin bir diğer ayağı da “Kazdağları jeep safari turları”.

Kaz Dağlarındaki geleneksel turizm faaliyetleri, yerini, alanın bir bölümünün 1993 yılında “Millî Park” ilan edilmesinin ardından ekoturizm faaliyetlerine bırakmaya başlamış;

Bölgenin bilinirliğinin artmasına paralel jeep safari turlarına gösterilen rağbet de günbegün artmıştır. Millî park giriş-çıkış kayıtları da bu savı destekler niteliktedir.

Kazdağları jeep safari yapmak, her mevsim ayrı güzel, ayrı heyecanlı:

Jeep safari turları her ne kadar yaz aylarında daha yoğun olarak yapılsa da diğer mevsimlerde de yapılabilmektedir. Güçlü arazi araçları sayesinde sorunsuz bir şekilde tamamlanacak olan kış turu kapsamında dikkat edilmesi gereken tek şey, sıkı giyinmektir!

Kazdağları Jeep Safari Turları Hakkında

Ekoturizm faaliyetlerinin geliştirilme gayelerinden biri, ilgili bölgeye ekonomik girdi sağlayarak halkın yaşam koşullarını iyileştirmektedir. Bu kapsamda, Kaz Dağlarında yapılmaya başlanan cip safari turları bölge halkına yeni bir iş kapısı aralamıştır: Halkın Avcılar Köyü’nde kurduğu kooperatife cip safari turu yapma amacıyla gelen kişiler, Düdenalanı, Padişah Pınarları ve Dereçatı mevkilerine götürülmektedir.

Kazdağları jeep safari turları aynı zamanda tur şirketleri tarafından da düzenlenmektedir. Büyük bir çoğunluğu günübirlik olarak düzenlenen bu turların başlangıç noktaları ise ağırlıkla Akçay, Altınoluk, Ayvalık, Edremit, Küçükkuyu gibi bölge civarındaki yerleşim yerleridir.

Buna karşın Kaz Dağlarının elverişli ortamı, bölgeye biraz daha uzak sayılabilecek illerden de ziyaretçi çekmektedir. 4×4 ciplerle başlayan turlar, millî parkın sadece bu tür araçlarla ilerlenebileceği yolda ilerleyerek devam etmektedir.

Dağların sahip olduğu doğal güzelliklerin duraklama noktalarını oluşturduğu güzergâh boyu deneyimli rehberler de jeep safari turuna katılanlara eşlik etmekte, dağların bilinmeyenlerini onlara anlatmaktadır.

Günübirlik ve Konaklamalı Turlar

Kazdağları jeep safari turlarının başlıca amaçları bölge güzelliklerini keşfetmek ve adrenalin dolu bir gün geçirmektir. Bu kapsamda tur şirketleri tarafından detaylı bir rota oluşturulmakta ve yapılan günübirlik jeep safari turlarıyla turistlerin beklentilerinin çok üstünde bir hizmet verilmektedir.

Günübirlik turlarla yetinmeyenler için Kaz Dağlarında, Yayla ve Düden mevkileri ile Padişah Pınarları’nda kamp yapma alanları da bulunmaktadır. Dereçatı’da ise bir otel bünyesinde kamp yapılabilmektedir.

Yeme içme:

Günübirlik Kazdağları jeep safari turlarında katılımcılara kumanyalar dağıtılmaktadır. Konaklamalı olanlarda ise ağırlıkla kişilerin kendi ihtiyaçları kadar yiyecek ve içeceği beraberinde getirmeleri beklenmektedir.

Bölgede her ne amaçla olursa olsun ateş yakmak kesinlikle yasaktır.
Kazdağları Jeep Safari Gezi Rotaları

Kaz Dağları Millî Parkı, envaiçeşit doğal güzelliğin bir araya toplandığı bir coğrafyadır. jeep safari turlarıyla ise tüm bu güzellikleri mümkün mertebe yerinde keşfetme olanağı sunulmaktadır.

Kaz Dağları Jeep safari gezi rotalarının başlıca durakları arasında

 • Hasanboğuldu,

 • Sutüven Şelalesi,

 • Dereçatı,

 • Sarıkız,

 • Adatepe Köyü ve Zeus Altları,

 • Ağlayan Çam,

 • Yörük Pınarı,

 • Ayı Gölü Şelalesi,

 • Şahindere Kanyonu,

 • Orman Yangın Gözetleme Noktası,

 • Tozlu Yayla,

 • Kışla Dağı,

 • Ayı Kapıları,

 • Gücük Burun,

 • Naneli Pınar,

 • Düden Alanı,

 • Tahtakuşlar Köyü Alibey Kudar Etnografya Galerisi,

 • Mıhlı Karabüvet Şelalesi,

 • Zeytinyağı Müzesi,

 • Kestane Deresi bulunmaktadır.

Kimi tur şirketleri, tematik olarak da rota oluşturmuş durumdadır (Örn. Şelaleler Rotası).

Tura katılanlar, gezi rotalarını ciplerle izliyor olsalar da duraklanan noktalarda fotoğraf çekmek ve gözlem yapmak için yapılan trekking etkinliklerine de katılma imkânı bulmaktadırlar.

Şelalelerden beslenen, serin sularında yüzmeye elverişli göletlerde de yüzüp yenilenmeleri için tur katılımcılarına gerekli süre verilmektedir.

Tur kapsamında sunulan bu olanaklardan yararlanıp yararlanmamak kişilerin tercihine bırakılmıştır ancak tavsiye edilen, jeeplerin giremeyeceği alanlardaki benzersiz doğanın ve varlıkların yapılacak kısa yürüyüşlere iştirak edilerek yerinde gözlemlenmesidir.
Kazdağlarında Jeep Safari Turu Yapacaklar için Uyarılar/Öneriler

Uyarılar:

Kaz Dağları Millî Parkı’nda yapılacak her tür etkinlikte olduğu gibi jeep safari etkinliğinde de uyulması gereken kurallar bulunmaktadır.

Bölgenin doğal bütünlüğünü bozacak, ona zarar verecek, dengesini değiştirecek her türlü eylemde bulunmak ve/veya buna teşebbüs etmek yasaktır.

Bu kapsamda,

 • ateş yakmak,

 • suları kirletmek,

 • çöpleri çevrede bırakmak,

 • karada ve suda avcılık yapmak,

 • endemik bitkileri kopartmak ya da zedelemek,

 • üreme dönemlerinde kuşları gözlemlemek ya da fotoğraflamak,

 • yabani hayvanların yumurtalarını almak ya da yuvalarını bozmak,

Kaz Dağları Millî Parkı’nda bulunan her bireyin uyması gereken kati kurallardandır.

Öneriler:

Katılacak turun niteliği hakkında tur şirketinden bilgi alınması ve ona uygun tedbirler alınması kişilerin muhtemel olumsuzluklar yaşamalarını engelleyecek, turdan çok daha fazla yarar elde edilmesine imkân sunacaktır.

Örneğin gezi rotasında göletler bulunuyorsa ve yüzmek için zaman ayrılacaksa yanınıza yüzme kıyafetlerini almanız, ayrıca yürüyüş yapmaya uygun kıyafetler giymeniz faydalı olacaktır.

Özellikle kanyonlara yapılacak gezilerde yanınıza hırka vb. kalın bir giysi almanız tavsiye olunur.

Kazdağları Jeep Safari Fiyatları

Kaz Dağları jeep safari turlarının fiyatları, hizmet sağlayıcısına ve gezi rotasına göre değişmekle beraber birbirine yakındır. Kişi başı ortalama 90-130 Türk lirası karşılığında jeep safarisi turlarına katılmak mümkündür.

(Belirtilen fiyat, jeep safari turunun yapılacağı zaman dâhilinde değerlendirildiğinde gerçeği yansıtmayabilir. Bu nedenle tura katılmayı düşündüğünüz tarihi belirterek tur şirketinizden güncel fiyatlar hakkında bilgi almanızı, mağdur olmamanız açısından tavsiye ederiz.)

Fiyatlara dâhil olan hizmetler arasında (tur şirketlerine göre değişmekle beraber) millî park giriş ücretleri, öncesinde içeriği hakkında bilgi verilmiş kumanyalar, rehberlik ücretleri ve 4×4 araçlarla ulaşım bulunmaktadır.

Bunlar dışında, tur katılımcıları her tür kişisel harcamaları ile müze ve ören yerlerine giriş ücretlerinden kendileri mesuldür.

idavilla butik otel misafirlerine çeşitli Kazdağları jeep Safari Turları Önermektedir
 • Kaz Dağları eteklerinde yer alan idavilla Butik Otel,

 • kolay ulaşılabilir konumu,

 • yaz kış tatil yapmaya elverişli ortamı,

 • huzur ve sessizliği özleyenlerin beklentilerini karşılayan hizmetiyle

yıllardır faaliyettedir.

Bungalov evleri ve apart daireleriyle kısa ve uzun süreli tatillerin öznesi idavilla, misafirlerine birçok farklı nitelikteki olanağa bir arada ulaşabilme şansı sunmaktadır.

Bu kapsamda bölge meraklılarına, Kaz Dağlarında keşfedilmemiş nokta bırakmayan tur firmalarıyla yaptığı anlaşma kapsamında jeep safari turuna kolaylıkla ulaşabilme şansı vermektedir.

Misafirlerin bu beklentilerini dile getirmeleri, dağları doyasıya yaşamaları için atmaları gereken tek adım olacaktır.

Mutlaka Deneyimlemelisiniz

Ege Bölgesi’ne gelip de Kaz Dağlarının havasını solumadan, dağ yollarına güçlü araçlarla tırmanmadan, durak noktalarında endemik bitki türlerini keşfetmeden, bu yemyeşil coğrafyanın bir parçası olmadan, kısacası Kaz Dağlarını yaşamadan dönmemesi salık verilir her turiste.

Şehrin karmaşasından kurtulup sığınacağınız bu liman, yaşadığınızı hissettirecek, sizi yenileyip öyle uğurlayacak geldiğiniz yere. Hiç bir yerde yaşayamayacağınız nitelikte bir adrenalin tutkusu yaşamak isterseniz uygun fiyatlı Kazdağları Jeep safari turlarına katılmanızı öneririz.

Kaz Dağlarında Jeep safari turu deneyimi yaşamak ve konaklayarak bölgeyi doyasıya yaşamaksa isteğiniz sizi de idavilla’ya bekleriz.83 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page