top of page
  • Yazarın fotoğrafıE&V

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Güncelleme tarihi: 13 Mar
Kaz Dağlarının Eteklerinde Etkileyici Bir Şaman Müzesi: Tahtakuşlar 


Ege’nin muhteşem güzelliklerinin bir arada gözler önüne serildiği Kaz Dağları’ndaki İdavilla tatilinde, dinlenmenin yanı sıra yakın çevredeki sayısız kültür hazinesini de ziyaret edebilirsiniz. Edremit’te yer alan ve Türkiye’nin ilk özel Etnografya müzesi unvanını taşıyan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Şamanizm kültürünün günümüze kadar ulaşmış birçok temsilcisi olan eşyanın sergilendiği görülesi bir yer. Orta Asya’da yaşayan Oğuz halklarının, Moğol istilasından kaçarken Anadolu topraklarına kadar taşıdığı özgün kültürü, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde varlığını sürdürüyor. Doğayla olan iletişimleri Şamanizm’in toprakla olan derin bağlarında saklı olan konargöçer halk, bölgedeki yoğun kuş çeşitliliği ve tahta işçiliğindeki benzersiz yeteneklerini bir araya getirerek, bu bölgeye Tahtakuşlar adını vermiştir. 

Tahtakuşlar Müzesinde Neler Sergileniyor?


Büyüleyici bir tarihe sahip olan Kaz Dağı ya da mitolojideki adıyla İda Dağı, efsanelerde adı geçen güzelliği ve etkileyici coğrafyasıyla tatil için seçilebilecek gerçek bir tatil merkezi. Bu bölgeyi tüm bu coğrafi güzelliği dışında farklı yapan bir özelliği daha bulunuyor; kültürel bir değer olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi. Şaman müzesi olarak da isimlendirilen müzenin kurucusu, emekli bir öğretmen olan Alibey Kudar. Müze, 1991 yılında Tahtakuşlar köyünde Türkiye’nin ilk özel Etnografya müzesi ve sanat galerisi olarak kurulmuş ve UNESCO ödülü almıştır. Bölgeyi ziyaret eden gezgin ve turistlerin büyük ilgisini çeken müzede, Şaman kültürünü yansıtan Türk boylarına ait kıyafetler, ev eşyaları, çeşitli aletler sergileniyor. Şamanizm kültürünün izlerini taşıyan halılar, sanat eserleri, yazma örtüler, el yapımı kolye ve takı çeşitleri, nazarlık gibi küçük eşyaların yanında dünyanın en büyük deri sırtlı Caretta kaplumbağası da mumyalanmış olarak bu müzede sergileniyor. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi yorumları, tripadvisor gibi dünyaca ünlü otel konaklama sitelerinde ve arama motorlarındaki değerlendirilmelerde de öne çıkıyor. İdavilla’da unutulmaz bir tatil yaparken bu eşsiz müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın. 


Tahtakuşlar Müzesi Nerede?_


Ege’nin berrak denizlerinde yüzmek ve muhteşem doğanın huzurlu atmosferinde dinlenmek için, İdavilla’nın birbirinden konforlu 12 bungalov seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. Çevreyi keşfe çıkmak istediğinizde ise kültürel gezi noktalarını ziyaret edebilirsiniz. Bölgede öne çıkan kültürel mekanlardan biri olan Tahtakuşlar Müzesi’ne gitmek için araçla Akçay yönüne doğru ilerlemelisiniz. Akçay’ı yaklaşık 6 km. geçtikten sonra yolda karşınıza çıkan sol sapaktan girdiğinizde tahminen 1-2 km. sonra Tahtakuşlar köyüne ulaşabilirsiniz. Köye girişte karşınıza Tahtakuşlar Etnografya Müzesi çıkacaktır. Ziyaret saatleri içerisinde ve küçük bir miktar giriş ücreti ödeyerek bu özel müze ve sanat galerisinde gezebilirsiniz. Tahtakuşlar Müzesi giriş ücreti, dönemsel olarak güncelleniyor. Tam ve öğrenci gibi farklılıklara göre belirlenmiş cüzi bir ödemeyi yaparak bu sıradışı geziyi deneyimleyebilirsiniz. Müzeyi ziyaretiniz sonrasında Balıkesir Bölgesi’nde görebileceğiniz diğer özel yerlere uğramayı unutmayın. Cunda Adası, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Türkeli Adası, Kozak Yaylası, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, tatil süresince görülmesi gereken yerlerden sadece bazılarıdır. 

Siz de tatilinizi Balıkesir İdavilla Otel Bungalov’da geçirebilir ve unutulmaz tatil anıları biriktirebilirsiniz. Akçay, Güre ve Altınoluk’ta görülmeye değer beldeleri ziyaret edebilir ve daha fazla bilgi için hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

132 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page