Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Akçay ya da Güre Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, bir ilkokul öğretmeni olan Alibey Kudar tarafından oluşturulmuş bir etnografya müzesidir. Bir etnografya galerisi olan müze, Güre’ye bağlı Tahtakuşlar Köyü’ndedir. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Kazdağları’nın efsanesine sahne olmaktadır. Kazdağları’nın eski adı İda’dır ve bu müzede bunun detaylarını da bulabilirsiniz. Galeride, Eski konar- göçer Türklerin ve Orta Asya Türklerinin yaşamlarına dair bir gelenek ve kültür sentezi sunulmaktadır. Arkeogların uğrak yeri haline gelen Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, çeşitli sanat eserlerinin de sergilendiği bir galeridir. Konum olarak da Akçay ve Güre civarında yer alır, Güre’den dağ tarafına doğru gidildiğinde karşınıza çıkacaktır.

Kazdağları’nda Türkiye’nin İlk Özel Etnoğrafya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi ilkleri içinde barındırır. 1922 yılında kurulan Türkiye’nin ilk özel etnoğrafya müzesidir. Tarihi ve doğal bir yapının içine kurulan galeri, köyde kurulan Türkiye’nin ilk sanat ve etnografya galerisidir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

 

Alibey Kudar, öncülüğünde kurulan Akçay Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ nde , Konar- göçer Türklerin ve Orta Asya Türklerinin yaşamlarına dair ipuçları, günlük yaşamda kullandıkları eşyalar, çadır gelenekleri ve yapımı ve Türk halısı hakkında bilgi veren sunumlar ön plana çıkmaktadır.

Tahtakuşlar Köyü ve Kazdağı Türkmenleri

Tahtakuşlar Köyü, Edremit Belediyesi’ne bağlı bir mahalledir. Tahtakuşlar Köyü’nde hakim olan geçim kaynağı zeytinciliktir. Kazdağları’nda, bir Şaman köyü olarak da anılmaktadır. Şaman köyü olarak anılmasındaki en büyük etken, Moğol baskısından kaçan Oğuz Boylarının Hazar Denizi’nin kuzeyine doğru yaklaşması sonucunda Horasan’a ulaşan Ağaç Eri’ler (Oğuz boyları), göç serüvenine devam ederek Toros’a kadar ulaşmışlardır. Ağaç Eri’ler, tahta zanaatçılığıyla ön plana çıkan bir boydur. Halk arasında “Tahtacı Türkmenleri” veya “Tahtacılar” olarak bilinmektedir.

Kazdağları Otelleri Sizleri Tarih ve Kültürle Buluşturuyor

Kazdağları otelleri arasında önemli bir yere sahip olan İdavilla Bungalov Otel, misafirlerine bölgemizde gezilebilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışmaktadır. Elimizden geldiğince bölgemizi tanıtmaya çalışıyoruz çünkü Kaz Dağları hem doğasıyla hem de tarihiyle insanları büyülemektedir. Peki neden bu güzelliği başkalarına da tanıtmayalım ki?

Kazdağları Otelleri Sizleri Tarih ve Kültürle Buluşturuyor

 

Ayrıca, bölgemizde yer alan Akçay, Güre veya Altınoluk gibi önemli beldeleri de merak ediyor olabilirsiniz. İsterseniz şimdi de Akçay’da Gezilebilecek Yerler başlıklı yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bölgemiz hakkında merak ettiğiniz sorular olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Görüşmek dileğiyle,
İdavilla Kazdağları Bungalov Otel Ailesi