Kazdağı Doğa Yürüyüşü : Kazdağları Doğa Gezileri

kazdağları doğa yürüyüşü

Kazdağı Yürüyüş Gurupları ve Kazdağları Doğa Yürüyüşü

Kazdağları’nı beyaz bir gelinliğe benzetirim. Uçsuz bucaksız yeşillikler, kıvrımlar, dekolteler, elinde gelin çiçeği tutan heybetli ağaçlar, dağ çilekleri, narlar, çiçekler ve düğünlerin vazgeçilmezi takılar; Kazdağları’nın bereketli topraklarının asil bekçisi zeytin ağaçları.

Kazdağlarının insana huzur veren köylerinin yüreğini okşayan insanları ise o gelinin güzel elbisesinin etekleri. Midilli’den Ayvalık’a, Akçay’dan Kadırga’ya kadar uzanan bir gelinlik.

Ya biz :) Doğaya davetli bizler yüreğimizden kopan hediyelerle gidiyoruz bu düğüne, bize ayrılan masamız Zeus Altarından izliyoruz, dans ediyoruz, gülüyor, eğleniyor, fotoğraflar çekiyoruz ve her gün ayrı bir düğün yaşayan bu toprakların hiç bitmeyen eğlencesine kısa da olsa dahil oluyoruz.

Kazdağı Doğa Yürüyüşü : Kazdağları Doğa Gezileri 1

Geçmiş Doğa Yürüyüşlerimiz : Kazdağı Doğa Yürüyüşleri

 • Kazdağları Zirve Yürüyüşü
 • Kazdağları Kule Orman Doğa Yürüyüşü
 • ida Kazdağları Gezisi ve Doğa Yürüyüşü
 • Kazdağları Darıdere Yürüyüşü
 • Kekikli Kaya Orman Yürüyüşü
 • Çetmi Başı Gezisi Kazdağları Yürüyüşü
 • Büyüklü Küçüklü Şelaleler Kazdağları Orman Yürüyüşü
 • Koşara Vadisi Saklı Cennet Yürüyüşü
 • Karlı Kazdağları Gezisi ve Doğa Trekking Turu
 • Kazdağlarının Eşsiz Doğası ve Trekking Turu
 • Kazdağları kış gezisi 22 Şubat
 • Dutluca Köyü delikli Taş Doğa Yürüyüşü
 • Kazdağları Hanlar Bölgesi Gezisi
 • Kazdağları Fidanlık Şelaleler Yürüyüşü
 • Hanlar Ayvacık Yaylası Tarlabaşı Köyü Gezisi

Kazdağları Doğa Yürüyüşü : Dernekler, Clubler, Yürüyüş Gurupları

Balıkesir ve çevresinde yaşayanlar yada bölgemize tatil amaçlı gelen misafirlerimiz için unutulmaz bir etkinlik tavsiyesi ile bugün karşınızdayız.

Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, trekking gurupları, off-road yarışmaları vb bizleri büyük şehrin stresinden uzaklaştırıp dostluklara, doğaya ve kaliteli zaman geçirmeye davet eden etkinliklerden bazılarıdır.

Hemen hemen her ilde bu tarz etkinlikler bulunduğunuz bölgenin imkanları doğrultusunda hali hazırda vardır. Zaten kazdağları doğa yürüyüşüne katılmak isteyen misafirlerimizin geçmişinde mutlaka bu tarz aktivitelere katıldıklarını görürsünüz.

Doğa ve tabiatın insanın ruhunu ve davranışlarını etkilemekte ve değiştirmekte muazzam bir etkisi var.

Kazdağları; doğa yürüyüşü ve outdoor aktiviteleri bakımından çok çeşitli etkinlik ve aktivitelere ev sahipliği yapar. Kazdağları ve milli parkların koruma altında olmasıda bu noktada doğa severler olarak bizleri çok mutlu ediyor.

Balıkesir ile Çanakkale arasında kalan mesafede yer alan bir çok parkur zorluk derecesine göre her hafta birbirinden kıymetli doğa sever ziyaretçiler tarafından arşınlanmaktadır.

Ailenizle yada arkadaşlarınızla ( lütfen tek başınıza Kazdağları’na çıkmayınız ) doğa yürüyüşü yada trekking yapabileceğiniz gibi özellikle aşağıda ki dernek, club yada yürüyüş gurupları ile irtibata geçerek de organizasyonlara katılabilirsiniz.

KAGEZ – Kazdağı Gezginleri Derneği

İDAK – ida Körfez Doğa Sporları Gurubu

AKÇAY Yürüyüş ve Gezi Gurubu

Farklı ve çok değerli kazdağları doğa yürüyüş gurupları yada dernekleri de bulunmaktadır. Bizim bildiğimiz, deneyimlediğimiz ve otel misafirlerimizi yönlendirdiğimiz gurupları paylaştık.

Bu satırları okuyan doğa yürüyüşü liderleri yorum kısmından etkinlik detaylarını paylaşabilirler. Çok mutlu oluruz.

Her hafta Cumartesi yada Pazar günü ortalama 50-100 maceracı ile birlikte Kazdağları’nın o hafta belirlenen yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü ve trekking yapmaktalar.

Hafta içi gurup liderleri yeni bir rota yada önceden gidilen bir parkura nasıl yeni bir soluk getiririz diyerek geziye çıkıyorlar. Karar verilen doğa yürüyüşü parkuru;

 • Zorluk seviyesi
 • Km bazında uzunluk
 • Parkura ulaşım şekli
 • Sabah toplanma noktaları
 • Etkinlik saat ve günü
 • Parkura ve hava durumuna dair önemli bilgiler işliğinde

Doğa yürüyüşünün detaylarını yukarıda verdiğimiz guruptan paylaşıyorlar. Örnek olarak Çarşamba günü paylaşılan etkinlik için Cuma gününe kadar geliş durumunuzu paylaşmanızı rica ediyorlar.

Bunun temel sebebi doğa yürüyüşü yapılacak alana gitmek için otobüs yada minibüse karar verilmesi gerekli. Kişi sayısı fazla ise otobüs yada bir den çok minibüs kiralamaya karar veriyorlar.

Siz yaşadığınız yer yada kaldığınız otele en yakın toplanma noktalarında servisin geleceği saatte hazır bulunmanız doğa yürüyüşüne katılmanız için yeterli.

Kazdağları doğa yürüyüşleri ve doğa gezilerini organize eden dernek yetkilileri bu çalışmayı ticari kaygılarla yapmadıklarından sizlerden de kiralanan minibüs yada otobüs ile yapılan ortak harcamalar ( dağda çay demleyecekler ise çay şeker vb ) için cüzi bir para isteyeceklerdir.

Otobüs yada minibüsle gidilen mesafenin uzunluğuna ve etkinliğin konseptine göre bu para ort. 20 TL ile 50 TL arasında değişebilir.

[wps_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=R98n5o5icaI” width=”770″ height=”400″ controls=”yes” autohide=”alt” showinfo=”no” autoplay=”no” loop=”no” rel=”no” fs=”yes” modestbranding=”yes” responsive=”yes” https=”no” wmode=”transparent”]

Kazdağları Doğa Yürüyüşü : Tavsiye ve Öneriler

Doğa Yürüyüşü her ne kadar sosyal bir etkinlik olarak kulağa hoş gelsede; özünde disiplin, dikkat, uyum ve özverinin eksik olmadığı etkinliklerdir. Bunun bir spor olduğunu ve topluluk içinde uyulması gereken evrensel kurallar olduğunu unutmamakta fayda var.

Kazdağları doğa yürüyüşü etkinliğinden maximum keyif almanız ve harika dostluklar kurarak unutulmaz bir etkinliğe imza atmak için size önerilerimiz var.

 • Etkinlik detaylarını çok dikkatli inceleyin. Gurup liderleri bu konuda uzmanlar ve size dikkat etmeniz gereken ayrıntıları mutlaka paylaşmışlardır.
 • Hava durumu yüksek kesimlerde her an değişebilir ve meterolojiye çok fazla güvenmemek gerek. Bu nedenle sırt çantanızda sıkıştırıldığında ufacık olan yağmurluklardan ve yine ufak boyutlu termal içliklerden bulundurmanız ihtiyaç halinde çok işinize yarayacaktır.
 • Doğa yürüyüşleri ortalama 10km – 30km olabilmektedir. Konforundan emin olduğunuz ayakkabınızı giymeyi unutmayın. Yeni aldığınız yada teknik olmayan ayakkabılar ile macera aramayın lütfen. Terlikle gelenler bile olabiliyor maalesef.
 • Yanınızda pamuklu bir çift çorap getirirseniz lazım olduğunda bize dua edersiniz. Rampa tırmanırken terleyip, inişte yediğiniz rüzgarla hasta olmamak adına yanınızda yedek bir tshirt çok iyi olur.
 • Fiziksel zorluklar yaşayabilir, mevcut bir rahatsızlığınız nüksedebilir. Doğa yürüyüşleri için gurup olarak belli bir noktaya kadar araçla gidiyorsunuz fakat genellikle daha sonrasında yürüyüş patikalarda yada telefon çekmeyen ıssızlarda gerçekleşebiliyor. Geri dönmenin zor yada anlamsız olabileceği durumlar için bir B planınız olsun.
 • Doğa Yürüyüşlerinde genellikle katılımcılar yanlarında yiyecek getirirler. Bazı durumlarda etkinlik liderleri o haftaki etkinlik için ortaklaşa malzeme alarak dağda birlikte yemek yapmayı önerebilirler. Her halükarda çantanızda sizi tok tutacak kuruyemiş yada enerji verecek sizi yavaşlatmayacak yiyecekler taşıyabilirsiniz.
 • Kazdağları doğa yürüyüşleri organize eden gurup liderlerine, dernek yöneticilerine baktığımızda genellikle önde ve en sonda bir profesyonel mutlaka bulundururlar. Bunun nedeni gurubu bir arada tutmak, kimseyi kaybetmemektir.
 • Daha önceki doğa yürüyüşlerinizde farketmişsinizdir. Guruplaşmalar olur ve bir kısım motor takılmış gibi uçar gider ; bir kısımda çiçek, fotoğraf derken gurubun gerisinde kalır.
 • Her iki kesim içinde naçizane idavilla ailesi olarak gurubun dağılmaması ve etkinliğin ahenkle bitilmesi adına guruba ve ekip liderlerinizin yönergelerine uygun davranmanızı tavsiye ederiz.
 • Doğa yürüyüşleri tüm gün sürmekle beraber çok fazla fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Telefon şarjınızın bitmesi muhtemel.

Yazımızı çok fazla uzatarak sizi bunaltmak istemeyiz. Doğa yürüyüşlerine katılacak misafirlerimiz yada bu satırları okuyan bölgemizde yaşayan kişiler etkinlik detaylarını takip ederlerse orada bir çok detay verilmektedir.

Kazdağları doğa yürüyüşleri üzerine size bir kaç foto paylaşmak isteriz.

Yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yazdıklarımızda hatamız olabilir, eksiklerimiz olabilir. Yorum ekleyerek hem bize hem de bu satırları okuyan ziyaretçilerimize destek olursanız çok seviniriz.

Doğa yürüyüşü haricinde; bisiklet turları yada trekking rotaları üzerine hazırladığımız yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Oldukça detaylı Kazdağı Gezi Rehberi  yada Kazdağlarında Ne yenir ? sayfalarımız okumaya devam etmek için harika kaynaklar.

Otelimizde konaklamak isterseniz;  bungalov evlerimiz ve rezervasyon sayfalarımız

Saygılarımızla,