top of page
 • Yazarın fotoğrafıE&V

KAZDAĞLARI EKOSİSTEMİ : KAZDAĞI FLORA VE FAUNA

Güncelleme tarihi: 13 Mar
Kaz Dağları Ekosistemi: Flora ve Fauna


Kaz Dağları’nın ekosistemi, kendine has doğal güzellikleri, flora ve faunasından oluşan biyoçeşitliliğe sahip kültürel bir doğa mirasıdır. Bölgenin bu anlamda korunması ve önlemlerin alınması, sürdürülebilirlik ve mirasın gelecek nesillere taşınması adına büyük önem taşır. Kaz Dağları’nın ekosistemi, Türkiye için olduğu kadar dünyanın biyolojik çeşitliliğine olan katkısı bakımından da çok önemlidir.  Dünyada varlığı kabul edilen birçok endemik bitki ve hayvan türü, bu bölgede mevcuttur. Kaz Dağları’nın bulunduğu bölgenin mitolojik tarihi, bölgeye gelen turist sayısı üzerinde etki yaratsa da doğal bir hazine değeri taşıyan doğal ekosistemi, birçok farklı disiplinden bilim insanı için de adeta bulunmaz bir açık hava laboratuvarı gibidir. 

Doğanın Renkli Mücevheri: Kaz Dağları Florası


Kaz Dağları’nın en büyük zenginliklerinden biri zengin biyolojik çeşitliliğe sahip florasıdır. Kaz Dağları’nın florası kendine özgü sayısız bitki türünü bir arada barındırır. Üstelik bu ayrıcalıklı ekosistem, bölgedeki faunanın varlığını da etkileyen geniş içerikli bir oluşumdur. Kaz Dağları florasında yer alan bitki örtüsü, deniz seviyesinden yukarılara doğru çıkıldıkça farklılık gösterir. Deniz seviyesine yakın kıyı kesimlerde maki vejetasyonu gibi sert yapraklı ve sık dallı küçük çalı oluşumları görülür. Zeytin ağaçları ise bölgenin hemen her yüksekliğinde göze çarpan kadim bitki örtüsünün olmazsa olmaz bitki oluşumlarıdır. Kekik, defne, mersin ve funda gibi çalılık türü küçük ağaçlar, kıyı kesimlerde rastlanan bitki örtüsünün ekosistemine aittir. Deniz seviyesinden yukarılara doğru çıkıldıkça orta kesimlerde çeşitli ağaç türlerinin oluşturduğu ormanlar başlar. Çam, meşe, gürgen, kayın, akçaağaç, karaağaç ve sedir ağacı gibi kadim ağaç popülasyonu da bu bölgedeki doğal bitki örtüsünü oluşturan oluşumlardır. Kaz Dağları’nın en yüksek kesimlerinde endemik bitki türleri başta olmak üzere sayısız bitki türüne rastlanabilir. Alpin ve subalpin bitki örtüsü oluşumları, Kaz Dağları’nın eşsiz güzelliğine renk katan doğal ağaç topluluklarıdır. Alpin zone, sıklıkla yüksek dağların ağaç sınırlarının belirlenmesinde kullanılan bir terimdir. Alpin zone üzerinde görülen bitkiler de Alpin bitki olarak adlandırılır. Bu gibi alanlar sıklıkla ülkemizde yaylacılığın da sürdürüldüğü bölgelerdir. Alpin bölgeler, içerdiği bitki örtüsü çeşitliliği ve özellikleri nedeniyle hassasiyetle korunması gereken alanlardır. Orman bitki örtüsünün ortalama olarak 1800-2000 metre üzerindeki alanlara subalpin zone adı verilir. Bu alanlarda bitki örtüsü daha ziyade açık meralar, fundalar ve bodur çalılar olarak görülebilir. Alpin ve subalpin zone alanları ilginç kılan en önemli özelliklerin başında, bölgedeki bitki örtüsünün yetişme koşulları olarak değerlendirilebilir. Alpin zonlarda bitkilerin tohum ve çiçeklenmesi, şiddetli rüzgara, yoğun güneşe ve en ilginç olanı ise besin yönünden fakir kayalıkların yoğun olmasına bağlıdır. Subalpin vejetasyonda sıklıkla şu bitkilere rastlanılabilir:

 • Huş ağacı, 

 • Kafkas tüylü huşu, 

 • Kavak,

 • Kayın gövdeli akçaağaç, 

 • Kafkas hanımeli, 

 • Sorgun, 

 • Defne, 

 • Yayla üvezi, 

 • Kuş üvezi, 

 • Yaban mersini, 

 • Ayı üzümü, 

 • Mor çiçekli orman gülü, 

 • Mayıs çiçeği, 

 • Bataklık nergisi, 

 • Kırmızı karanfil otu, 

 • Fındık otu, 

 • Çuha çiçeği. 

Bitki türleri sadece örnek olarak verilmiştir. Bölgeye geldiğinizde çok daha fazla endemik bitki türüne rastlayabilirsiniz. 

Kaz Dağları’nın Gizemli Faunası


Doğanın insanlara sunduğu en büyüleyici ve gizemli armağanlardan biri Kaz Dağları’nın eşsiz coğrafyası ve bu ekosistemin bir parçası olan faunasıdır. Kaz Dağları’nda yaşayan sayısız hayvan türü, ekosistemin dengesini ve biyolojik döngünün tamamlanmasını sağlayan önemli yaşam formlarıdır. Bu nedenle bölgedeki bu değerli yapının korunması hem yerel hem de küresel ölçekte dünyanın geleceğine yapılacak en büyük yatırımlardan biri olarak değerlendirilebilir. 


Memeliler için Kusursuz Yaşam Alanları

Kaz Dağları, memeli hayvanlar için geniş imkanlara sahip güvenli bir yaşam alanıdır. Zengin Kaz Dağları faunasında yaban domuzu, tilki, yaban keçisi, kurt, karaca, sansar ve porsuk gibi yabani hayvanlar yaygın biçimde görülebilir. Bu türdeki memelilerin yaşam alanları yükseklerdeki ormanlık alanlar ve maki ekosistemleridir. Memeliler için yüksek rakımlardaki ormanlıklar, beslenme ve barınma açısından büyük fırsatlar sunar. 


Kuşların Çeşitliliği 

Çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapan Kaz Dağları, göçmen kuşların yolculuk rotası üzerinde yer alan önemli bir kuş gözlem alanıdır. Akbaba, kartal, çulluk, saka, toy, ispinoz ve sayısız yırtıcı kuş türü, bölgedeki ormanlarda gözlemlenebilir. Kuş çeşitleri bu bölgede sıklıkla su kenarlarında, ormanlık alanlarda ve alpin çayırlarında yaşamlarını sürdürür. Kuşların göç rotası üzerinde bulunan Kaz Dağları, yolculuk sırasında dinlenme ve beslenme ihtiyacını gidermek için de göçmen kuşların uğrak noktasıdır. 


Sürüngen ve Amfibiler

Kaz Dağları’nın benzersiz ekosisteminde, memeliler ve kuşlar dışında çeşitli canlılar da gözlemlenebilir. Sürüngen ve amfibi türleri, bölgedeki ekosistemin önemli biyolojik çeşitliliğini temsil eden canlılardır. Yılanlar, kaplumbağa ve kertenkele türleri, semender ve kurbağalar bölgedeki çeşitli habitatlarda yaşamını sürdüren sürüngen ve amfibi canlı türlerine örnektir. Yüksek rakımlı alpin ve sübalpin alanları, bu türlerin yaşaması için elverişli önemli yaşam alanlarıdır. 


Büyüleyici Bir Atmosfer Deneyimi: Kaz Dağları 

Kaz Dağları’nın etkileyici atmosferinde unutulmaz bir tatil deneyimlemek için, bölgede bulunan Kaz Dağları otelleri sayesinde bir konaklama planı oluşturabilirsiniz. İdavilla, 12 adet konforlu bungalov seçeneği ile size unutulmaz bir tatil deneyimi için birçok avantaj sunar. Kaz Dağları konaklama alternatiflerini değerlendirirken bölgedeki doğayı daha fazla içinize sindirebileceğiniz ve tasarımıyla size doğanın kucağında olma hissi verece bungalov konaklama seçeneğini tercih edebilirsiniz. İdavilla bungalov evlerinde, dilediğiniz zaman bahçede zaman geçirebilir, dinlenebilir ya da çeşitli aktivitelerde bulunabilirsiniz. Birbirinden leziz ve yöreye has lezzetlerin sunulduğu restoran ve kafe deneyimiyle, tatil anılarınıza unutulmaz lezzetleri de dahil edebilirsiniz. 


Kaz Dağları’nın eşsiz flora ve faunasını keşfetmek için, şimdi hemen İdavilla ile iletişime geçin. Çok özel fiyatlarla yerinizi ayırtarak büyüleyici bir atmosfere ilk adımınızı şimdi atın. 

93 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page