top of page
  • Yazarın fotoğrafıE&V

KAZDAĞLARI FOTOĞRAFÇILIK : KAZDAĞI FOTOĞRAFLARI

Güncelleme tarihi: 13 Mar
İster profesyonel fotoğrafçı olun ya da isterseniz amatör bir doğa fotoğrafçısı; Kaz Dağları size benzersiz fotoğraflar çekebilmeniz için sonsuz sayıda seçenek sunar. Kaz Dağları, yılın her mevsiminde doğanın büründüğü birbirinden güzel renkleri ölümsüzleştirmek için bölgeye gelen binlerce fotoğraf tutkununun ortak noktasıdır. Kış mevsiminde beyaza bürünen doğayı ya da baharla birlikte uyanan bitki örtüsünü görüntülemek için, siz de fotoğraf ekipmanlarınızı alarak bölgeye gelebilirsiniz. Kaz Dağları’nda zengin bir fotoğraf seçkisi oluşturmak için, uzun süre konaklayabileceğiniz nezih ve doğayla dost bungalovlarda kalabilirsiniz. İdavilla bungalov evlerinde, kendinizi evinizin konforlu ortamında hissedebilir ve Kaz Dağları’nda fotoğraf çekebileceğiniz sayısız mekâna en yakın konumda unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. 


Kaz Dağları Gezi ve Fotoğrafçılık Rehberi


Homeros’un İlyada destanında bahsi geçen ve deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte bulunan Kaz Dağları, eşsiz bitki örtüsü, dört mevsim kurumayan doğal su kaynakları ile bulunmaz bir fotoğrafçılık destinasyonudur. Kaz Dağları, dünyanın en özel fotoğraf çekilebilecek mekanlarını barındıran bulunmaz bir fotoğrafçılık rotasına sahiptir. Bölgenin en bilinen fotoğraf mekanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sütuven Şelalesi: Kaz Dağları’nın zengin bitki örtüsü ve doğal güzellikleri arasında yer alan Sütuven Şelalesi, Türkiye’nin bilinen en yüksek şelalesidir. Şelalenin kendisi kadar etrafındaki bitki örtüsü ve çeşitli ağaç türleri de fotoğraf severlerin ilgi odağıdır. Şelalenin adını veren Sütuven Çeşmesi, Kaz Dağları’nın en yüksek noktası olan Kızlar Sivrisi Dağı’ndan kaynaklanır. Şelalenin etrafında bulunan yürüyüş yolları ve piknik alanları, fotoğraf çekimi için büyüleyici mekanlardır. 

  • Hasan Boğuldu Şelalesi: Kaz Dağları’nın yüksek kesimlerinde ve Sütuven Şelalesi’nin yanı başında yer alan Hasan Boğuldu, bölgenin turist çeken önemli destinasyon noktalarından biridir. Yağmurların artış gösterdiği bahar aylarında en güzel halini alan Hasan Boğuldu, fotoğraf çekimleri için çarpıcı fonlar oluşturan eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Şelalenin çağlayan suları, varış yolu üzerindeki köprü ve daha birçok noktada birbirinden etkileyici fotoğraflar çekmek mümkündür. 

  • Sarıkız Tepesi: Sarıkız Tepesi, Kaz Dağları’nın zirvesinde yer alan bölgenin en yüksek noktalarından biridir. Sarıkız Tepesi’nin zirvesinden Kaz Dağları’nın büyüleyici manzaralarını izleyebilir ve göz alıcı Kaz Dağları görselleri çekebilirsiniz. 

  • Altınoluk Mıhlı Şelalesi: Mıhlı Şelalesi, Kaz Dağları Milli Park sınırları içinde yer alan doğal güzelliklerden biridir. Yükseklerden doğan ve kayalıklardan aşağıya dökülürken muhteşem görüntüler yaratan şelale, etrafındaki doğal bitki örtüsü ile de ziyaretçilerin gözdesi durumundadır. Fotoğrafçıların uğrak noktalarından biri olan Altınoluk Mıhlı Şelalesi çevresi, piknik ve kamp alanları, doğa yürüyüşleri için de elverişlidir. 

  • Zeus Altarı: Adatepe köyünün girişinden itibaren yaklaşık 10-15 dakikalık kısa bir patika yürüyüşü sonrası, Zeus Altarı’na ulaşmak mümkündür. Bu kısa yolculukta içinizi bol bol Kaz Dağları’nın yüksek oksijenini doldurabilir ve göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Zeus Altarı, Antik Yunan döneminde Zeus’a adanmış bir alan olarak bilinir. Zeus’un Troia savaşını buradan izleyip yönettiğine inanılır. 

  • Şahindere Kanyonu: Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesine yaklaşık 2 km. uzaklıkta bulunan Şahindere Kanyonu, yol boyunca sıralanmış binlerce bitkiye ev sahipliği yapan özel bir fotoğrafçılık destinasyonudur. Kaz Dağları Fotoğrafçılık için Önlem ve Uyarılar


Dünyanın en özel ve ayrıcalıklı fotoğrafçılık rotalarından biri olan Kaz Dağları’na fotoğraf çekmek için gidiyorsanız, birtakım konulara dikkat etmeniz gerekebilir. Öncelikle Kaz Dağları Milli Parkı, endemik bitki türleri, şelale oluşumları ve tarihi dokusuyla bir ören alanıdır. Bölgede fotoğraf çekmek için bazı izinlere ihtiyacınız olabilir. Bölgeye fotoğraf çekmek için gitmeden önce bu izinlerin alınmış olmasına dikkat edebilirsiniz. Hava durumu, fotoğraf çekimi için etkileyici bir unsur niteliği taşıyabilir. Bölgeye gideceğiniz tarihlere göre hava durumu hakkında fikir edinebilir ve yanınızda hava şartlarına uygun kıyafet ve ekipman alabilirsiniz. Toz ve yağışa karşı ekipmanlarınızı korumak için uygun aparatları yanınızda bulundurmanız da yarar sağlayabilir. Fotoğraf çekmek için belirlenmiş alanları tercih ederek bölgedeki bitki örtüsü, hayvanlar ve doğal dokuyu koruyabilirsiniz. Kaz Dağları gezi sürecinde, geride çöp bırakmak istemezsiniz; bunun için yanınızda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere çöp torbası götürebilirsiniz. Kaz Dağları, yüksek rakımlı ve doğal oluşumlu alanlardır. İletişimi kaybetmemek adına yanınızda yedek batarya ve şarj bulundurabilirsiniz. Bölgedeki yerel halkın kültür ve hassasiyetlerini göz önüne alarak fotoğraf çekimi yapmak ayrıca yararlı bir önlem olabilir. 

Kaz Dağları’nın hemen yanı başında doğanın kucağında bir bungalov tatili yaparak sayısız fotoğraf çekebilirsiniz. İdavilla’da konaklayarak gezi ve fotoğrafçılık turlarına katılabilir ve bölgenin en iyi noktalarında fotoğraf çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Foto Safari turlarına katılmanın yanı sıra trekking ve mitoloji turlarını tercih ederek her seferinde Kaz Dağları’nın yepyeni bir yönünü keşfe çıkabilirsiniz.

İdavilla’nın sıcak atmosferinde keyifli bir tatil deneyimi yaşamak için hemen şimdi arayabilir ve size özel tatil fırsatlarını öğrenebilirsiniz. 
17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page