Kazdağları Fotoğrafçılık : Kazdağı Fotoğrafları

kazdağı fotoğrafçılık ve kazdagi fotoğrafları

Kazdağları Fotoğrafçılık : Fotoğraf Tutkunlarının Uğrak Mekanı

Balıkesir, Edremit sınırları içerisinde yer alan Kaz Dağları, yılın, ayın ve günün her anı birbirinden benzersiz sahneler sunması sebebiyle amatör ve profesyonel fotoğrafçıların ortak alanı.

Bu dağları gezerken anılarını yanında götürmek ve bu eşsiz güzellikleri tekrar tekrar yaşamak isteyenlere de önerimizdir: Fotoğraf makinenizi yanınıza almadan Kaz Dağları keşif gezinize başlamayın!

İlyada Destanı’nda (Homeros) “bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” olarak tanımlanan, deniz seviyesinden 1.500 m yukarıda dahi yaz kış kurumayan kaynakları bulunan, oksijen bolluğu bakımından dünya genelinde ilk üçe giren Kaz Dağlarını fotoğraflamaya bir kez başladınız mı hızınızı alamayacaksınız.

Kaz Dağlarının hangi yönünde ilerlerseniz ilerleyin ve ister amatör ister profesyonel olun, Kazdağları fotoğrafçılık adına karşınıza siz aramadan dahi onlarca kare kendiliğinden çıkacaktır.

Kazdağları Fotoğrafçılık : Kazdağı Fotoğrafları 1
Kazdağları doğa yürüyüşü ve trekking etkinlikleri ile doğayla başbaşa unutulmaz bir kazdağları konaklama tatili sizi bekliyor.

Her Fotoğrafta Benzersiz Kareler

İster makro ister mikro çekimlere ilginiz olsun,

  • Kaz Dağları Millî Parkı,
  • Giriş kapısından en uç zirvesine kadar,
  • Yeşilin farklı tonlarını bünyesinde büyütmüş uçsuz bucaksız alanı,
  • Endemik ve nadir bulunan bitki türleri,
  • Yaban havyan çeşitliliği,
  • Kimi zaman sisleri yaran zirvesi
  • Kimi zaman da yerel kıyafetli Türkmenlerle Yörüklere rastlayacağınız etekleriyle

size hitap edecek her tür güzelliği bir arada sunmakta.

Bu güzellikler ki deklanşöre ikinci kez basmaya hazırlanırken bile siz, başka bir yanını sergiliyor; güneşin yapraklar arasından sızarak gölge oyunlarıyla büyülü bir sahne yaratmasına izin veriyor…

kazdağları fotoğraf tutkunları

Kazdağları Florası ve Faunası: Fotoğrafçıların İlham Kaynağı

Kaz Dağları Millî Parkı, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar arasında özellikle florayı ve faunayı fotoğraflamayı sevenlerin uğrak yerlerindendir.

Güney yamaçlarında Akdeniz, kuzey yamaçlarında ise Karadeniz kökenli bitkilere ev sahipliği yapan dağlarda birçok memeli ve kuş türü de barınmaktadır.

Endemik bitki türlerinin 29’unu (toplam 32 adet) millî park sınırları içerisinde görüp fotoğraflamak mümkündür.

Bölgede geçirilecek zaman süresince ağaçlar arasında ve tatlı sularda fotoğrafçılar, kirpi, ayı, yaban kedisi, porsuk, sincap, karaca, keklik, yaban domuzu, çulluk, kartal, sansar, doğan, yarasa, sazan ve alabalık gibi hayvan türlerini;

göknar, kayın, karaçam, çınar, kızılağaç, kestane, meşe (üst tabakalarda) ve laden, böğürtlen, kekik, karaçalı, sumak, adaçayı, erika (alt tabakalarda) gibi bitki türlerini fotoğraflama fırsatı yakalayacaklardır.

kazdağları fotoğrafçılık yarışması
Turizm cenneti Kazdağları’nı ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması maksadıyla Edremit Belediyesi, Turizm İşletmecileri Derneği ve Gülümseyin Çekiyorum organizasyonu birlikteliğinde düzenlenen 1.Ulusal Kaz Daglarinda Yasam ve Doga Foto Maratonu 2017 yılında 19-20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Amatör ve Profesyonel Fotoğrafçıların katılımına açık olan organizasyon aynı zamanda ödüllü bir yarışmadır. Tekrar düzenlenmesi yada Fotoğrafçılık üzerine yaşanan gelişmeler olduğunda sayfamızdan haber vermek dileği ile.

Doğa Güzellikleri: Kazdağı Fotoğrafları

Fotoğrafçılar için Kaz Dağları, sadece bitki örtüsü ve yaban hayatı bünyesinde büyüttüğü için özel değildir. Bu dağlardaki kanyonlar, zirveler, şelaleler, göletler ve dereler de kendine has dokular barındırır da çeker fotoğrafçıları kendine.

Kazdağları flora ve faunası başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Doğal güzellikler arasında fotoğrafçıların mutlaka uğradığı yerler arasında Sutüven Şelalesi, Hasan Boğuldu, Sarıkız Tepesi, Mıhlı Şelalesi, Zeus Altarı, Şahindere Kanyonu gelmektedir:

Kazdağları Sütuven Şelalesi Fotoğrafları

Kaynağı, kayaları aşındırarak açtığı yolu, 17 m yükseklikten akan şelalesi ve irili ufaklı göletleriyle fotoğrafçılara arayıp da bulamadıkları pozları yakalama şansı sunmaktadır.

Kazdağı Hasanboğuldu Fotoğrafları

Sutüven Şelalesi’nin yanı başındaki Hasan Boğuldu, efsanelere konu olmasının yanı sıra doğal güzellikleri nedeniyle de ilgi çekici. Ulaşmak için kullanılan patika yoldan yol üstündeki tarihî köprüye, çağlayan sularından dingin göletine kadar pek çok özelliğiyle Hasanboğuldu, fotoğrafçılar için gizli bir cennet.

Kaz Dağları Sarıkız Tepesi Fotoğrafları

Kaz Dağlarının yüksek noktalarından biri olan Sarıkız Tepesi, Türkmenler için kutsal sayılan bir alan. 1.726 m yükseklikteki tepe, fotoğrafçılar için panoramik bir manzara sunmaktadır.

Altınoluk Mıhlı Şelalesi Fotoğrafları

Mıhlı Şelalesi bölgesi de fotoğrafçılar için ender bulunan güzellikte. Sığ deresi, Roma Dönemi’ne ait kemerli köprüsü ve sulara yansımış coğrafyaya özgü yeşillikleriyle büyüleyici bir mekân.

Kazdağları Zeus Altarı Manzara Fotoğrafları

Antik Yunanlıların Zeus’a ve tanrılara kurban adadıkları yer olarak bilinen Zeus Altarı, kadrajının üstüne Ege Denizi’nin masmavi sularını, altına Kaz Dağlarının yeşilini yerleştirmek isteyen fotoğrafçılar için tercih sebebi.

Şahindere Kanyonunda Fotoğrafçılık

İzinle girilebilen 26 km uzunluktaki kanyon, aceleci akan suyu ve yol boyu gizlediği bitkileriyle albümleri dolduracak yüzlerce eşsiz fotoğrafın çekilebileceği bir bölge.

12 ay ve 4 mevsim Kazdağları Fotoğrafçılık Etkinlikleri

Kaz Dağları, ilkbaharda uyanır, yaz boyu şenlenir, yaz bitiminde romantikleşir, kış olunca bembeyaz giyinir…

Hava ve ortam koşulları nedeniyle ağırlıkla beyaz giymediği dönemlerde ziyaretçi akınına uğrasa da doğayı giyinik görmeyi seven fotoğrafçılar kış aylarında da Kaz Dağlarına akın etmekte;

dallarda biriken, benzersiz bitki türlerine analık eden toprağı örten, dehlizleri dolduran karları fotoğraf karesine sığdığı kadarıyla kayıt altına almak ister.

Hâl böyle olunca da Kaz Dağları, kendine fiziksel olarak ulaşamayanlara bile gösterme şansını yakalar farklı yüzlerini.

Mevsim kıştan bahara dönüp de karlar eriyince şelaleler coşmaya, göletlerdeki su seviyeleri artmaya, toprak hareketlenmeye, dallar tomurcuklanmaya başlar;

Kazdağları fotoğrafçıları bu uyanmaya şahit olmaları için âdeta kovan etrafına üşüşen arılar gibi kendine çeker Kaz Dağları. Doğanın canlanışını fotoğraflayanlar da canlanır onunla:

İlkbaharın “merhaba”sına kadrajına sığan görüntüye göz atarkenki gülümsemesiyle cevap verir.

Ve yaz gelir… Kahverengi toprak bir anda rengârenk olur. Yasak oluşundan ziyade güzellikleri karşısında büyülenir de dokunmaya kıyamaz insan Kaz Dağlarındaki bitkilere.

Onları yanında taşımanın bir yolunu bulur sonra, bir anda başlar fotoğraf makinesinin kılıfını soymaya. Bir, iki, üç, dört derken sayısı yüzleri bulan fotoğraf kareleriyle ayrılır parktan.

Yaz coşkusunun rengi değişir birkaç ay içinde: Kırmızılar, sarılar, boz yeşiller sarar dört bir yanı. Romantikleşir Kaz Dağları. Sonbaharın hüznünün de ayrı bir çekiciliği olur fotoğrafçıların gözünde. Yere düşen yapraklar, çıplak kalan dallar, bir günde yüzlerce ziyaretçi tarafından fotoğraflanır.

Özetle fotoğrafçılar için Kaz Dağları her mevsim ayrı güzel, ayrı özel!

Kazdağları Gezi Rehberi üzerine hazırladığımız sayfamızı görmek ister misiniz ?

Kazdağları Fotoğrafçılık : Öneri ve Uyarılar

Kaz Dağlarında geçiş iklimi hâkimdir (Akdeniz ile Karadeniz iklimleri arasında). Marmara’ya geçiş ikliminin hüküm sürdüğü bölgeye yaz aylarında geldiyseniz dahi zirvelere doğru tırmandıkça hava sıcaklığının düşeceğini bilerek kıyafet bakımından temkinli olmanız ve yapacağınız keşif gezisinin zorluklarını göz önünde bulundurarak rahat ayakkabı ve kıyafetler giymeniz yararınıza olacaktır.

Ek olarak özellikle kanyonlarda yapılacak fotoğraf çekimleri için makinenizi koruyacak önlemler almanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca hatırlatmak isteriz ki Kaz Dağları Millî Parkı’nın varlıklarına zarar verecek her tür girişimde (ateş yakmak, çevreyi kirletmek ve flora ve faunaya zarar verecek herhangi bir teşebbüste bulunmak, vb.) cezai yaptırımlarla karşılaşılmaktadır.

Kaz Dağlarında Konaklama imkânı

Kaz Dağları, bir günde keşfedilmesi mümkün olmayan bir coğrafya. Fotoğraf çekmek için uygun koşulların yakalandığı saatlerin de nispeten azlığı göz önünde bulundurulduğunda Kaz Dağlarına yakın bir konumda konaklamak ve fotoğraf çekimlerine ertesi gün devam etmek çok daha akıllıca bir tercih olacaktır.

idavilla Butik Otel, Kaz Dağlarının oldukça yakınındaki konumu, huzur dolu ortamı, konforlu odalarıyla ve güler yüzlü hizmetleriyle sizleri ağırlamak için dört mevsim açık.

Bungalov evleri sayfamıza linke tıklayarak ulaşabilir yada rezervasyon sayfamızdan misafir olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

idavilla’da konakladığınızda grup olarak yapılacak turlara katılabilir, bölgeyi iyi tanıyanlarca hazırlanmış rota boyunca birbirinden muhteşem manzaraları fotoğraflama imkanına kavuşabilirsiniz.

Foto safari turlarının yanı sıra doğa yürüyüşü ve mitoloji turlarımıza da katılarak Kaz Dağlarını daha yakından tanıyabilirsiniz.

Unutmayın, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için Kazdağları Fotoğrafçılık demek, henüz fotoğraflanmamış milyonlarca kare demek! Siz de arşivinize bir eşi daha bulunmayacak fotoğraflar eklemek isterseniz sizi de Kaz Dağlarına bekleriz.

Kaynak:

Kullanılan görseller Edremit Kaymakamlığının 1.Ulusal Kaz Daglarinda Yasam ve Doga Foto Maratonu sayfasından alınmıştır. Bu güzel karelere imza atanları paylaşmak isterdik fakat fotoğraf sanatçısına ait bilgi bulamadık.